Çiftçiye 'niye ektin' cezası!

Eskişehir'de çiftçilere mera alanlarına ekim yaptıkları gerekçesiyle yüzbinlerce liralık para cezası kesildi. Ceza kesilen çiftçilerden Abdullah Öztürk, “60 yaşındayım 120 yıl önceden benim babamın, dedemin ektiği yerler için şimdi mera vasfı diye ceza kestiler” dedi.

Ekonomi 04.07.2022, 21:33
Çiftçiye 'niye ektin' cezası!

İl Tarım Müdürlüğü, Çifteler ilçesinde yüzden fazla çiftçiye, mera alanlarına ekim yaptıkları gerekçesiyle 40 bin lira ile 170 bin lira arasında değişen yüksek para cezalası kesti.

Çifteler ilçesine bağılı Doğanay, Ortaköy, Yenidoğan ve Alikan köylerinde yüzden fazla çiftçiye İl Tarım Müdürlüğü tarafından 40 bin ile 170 bin lira arasında değişen miktarlarda para cezası gönderilmesi tepkilere neden oldu.

ÇİFTÇİYE ‘NİYE EKTİN' CEZASI

Cezaların mera alanlarına ekim gerekçesiyle kesildiği belirtilirken, yıllardır ekim yapmayan ya da on yılardır ailesinden kalan alanlara ekim yapan çiftçilere de ceza gönderilmesi şaşkınlık yarattı.

“Televizyonda daha önce Cumhurbaşkanımız ‘bir dekar boş yer kalmayacak, çiftçilerimiz gelir elde edecek' demişti. Ama şu anda köyün tüm çiftçilerine büyük meblağlarda cezalar geldi. Hem de atadan babadan kalan yerlere ektik diye.

60 yaşındayım 120 yıl önceden benim babamın, dedemin ektiği yerler için şimdi mera vasfı diye ceza kestiler. Buralar yeni meradan bozma değil. On yıllardır ekiyoruz. Ben eski muhtarım buraları parsel parsel buraları biliyoruz. Bu cezaların iptalini istiyoruz.”

“İKİ YILDIR EKMİYORUM, 83 BİN BİN LİRA CEZA KESTİLER”

Bölge sakinlerinden Hüseyin Ali Leylek, “İki senedir ekmediğim halde sadece bana 83 bin lira ceza kesilmiş” derken, Yenidoğan sakinlerinden 80 yaşındaki Alişan Aksoy da “Ben 80 yaşındayım. En az 80 yıldır babamın kullandığı tarla. Kadastrodan geldiler bu alanı mera olarak gösterdiler. Tarlalarım ekili de değil. 45 bin lira ceza kesmişler. Ben zaten yaşlıyım, çalışamıyorum. 45 bin lirayı nasıl ödeyeceğim?” dedi.

“ZATEN MİLLET PERİŞAN DURUMDA"

Doğanay Mahalle Muhtarı Bayram Öztürk mahalledeki 105 kişinin neredeyse tamamına ceza kesildiğini belirtirken, “Buradaki yerlerin hepsi babalarımızdan, dedelerimizden kalan yerler. Şimdi mera diye ceza kesmişler” diye konuştu.

Ortaköy Mahallesi Muhtarı Ramazan Taşel ise, “Böyle bir ceza olamaz. Zaten millet perişan durumda. Çiftçi üretemiyor, zor durumda. Mazot gübre, elektrik kaç para olmuş. Ekmek kaç para olmuş… Bu cezaları yazarken bunları düşünen olmamış mı” diye tepki gösterdi.

BOŞ TARLAYA 38 BİN LİRA CEZA

Doğanay köyü sakinlerinden İdris Aydoğan ise, tarlaları ekmeyeceğine ilişkin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü'ne imza vermesine rağmen ceza gönderildiğini açıkladı.

Aydoğan, “Ben geçtiğimiz yıllarda imza verdim, tarlaları ekmeyeceğim diye.Tarlalar boşta. Ekilmediği halde aynı tarlaya bu kez baldızımın adına ceza gelmiş, hissesi var diye. 38 bin lira. Şu an gidin bakın tarlalar boş. Yüksek miktardaki cezaları ödememiz mümkün değil” dedi.

Yorumlar (0)
23
açık
Namaz Vakti 18 Ağustos 2022
İmsak 04:34
Güneş 06:09
Öğle 13:13
İkindi 17:01
Akşam 20:07
Yatsı 21:36
Günün Karikatürü Tümü