Çin, 20 ay sonra faiz indirdi

Çin'de bankalar ekonomik yavaşlama riskine karşı borçlanma maliyetlerini indirme kararı aldı.

Ekonomi 20.12.2021, 11:08
Çin, 20 ay sonra faiz indirdi

Çin bankaları, son 20 ayda ilk kez borçlanma maliyetlerini düşürdü. Bu adımın, emlak sektöründeki gerileme ve aralıklı bir şekilde ortaya çıkan virüs salgınlarından olumsuz etkilenen ekonomiye destek sağlaması bekleniyor.

Çin Merkez Bankası’ndan (PBOC) yapılan açıklamaya göre, yüzde 3,85 olan bir yıl vadeli kredi temel faizi Kasım ayında yüzde 3,80 olarak belirlendi. Bu Nisan 2020’den bu yana ilk indirimi işaret ediyor. Bu adım, PBOC’nin bu ayın başında, bankalar için 1,2 trilyon yuan (188 milyar dolar) ucuz uzun vadeli fonu açığa çıkaran, bankaların rezerv olarak tutmak zorunda olduğu miktarı azaltmaya yönelik kararının ardından geldi.

Mortgage kredileri için referans niteliğindeki beş yıl vadeli kredi temel faizi değiştirilmeyerek yüzde 4,65’te bırakıldı.

Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli Çin stratejisti Xing Zhaopeng, “İndirim, Çinli yetkililerin, ekonomide zorlukların arttığı bir ortamda, faiz indirimi olasılığına artan bir şekilde açık oldukları şeklindeki görüşümüzü kuvvetlendiriyor. Gelecek yılın başlarında, emlak sektöründeki artan kredi riskleri ile birlikte, diğer bir zorunlu karşılık oranı indirimi olacak” dedi.

China Renaissance Securities Hong Kong Ltd. makro ve strateji araştırma müdürü Bruce Pang’a göre, bu yıl zorunlu karşılıklarda gerçekleştirilen iki indirim, bankaların yıllık sermaye maliyetlerini toplamda 28 milyar yuan azalttı ve bu bankaların kredi temel faizini düşürmeleri için yeterli.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Kasım 2022
İmsak 06:28
Güneş 07:58
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü