Çin, Alibaba’nın üzerine gidiyor: 2,8 milyar dolar ceza

Alibaba, cezayı kabul ettiğini ve SAMR ile tam bir işbirliği içinde olacağını açıkladı.

Ekonomi 10.04.2021, 16:06
Çin, Alibaba’nın üzerine gidiyor: 2,8 milyar dolar ceza

Çin Piyasa Düzenleme Kurulu, pazar hâkimiyetini kötüye kullandığı ve sektörde tekelleştiği gerekçesi ile Alibaba'ya 2,8 milyar dolar ceza kesti. Alibaba, cezayı kabul ettiğini ve SAMR ile tam bir işbirliği içinde olacağını açıkladı.

Son birkaç aydır Çin'deki teknoloji devi şirketler zor zamanlar geçiriyor. Bu şirketlerin pazarda devleşen paylarından ve giderek sektörleri domine etmesinden rahatsız olan Çin Hükümeti, geçtiğimiz yıldan beri çeşitli tekelleşme ve rekabet ihlali davasıyla şirketleri köşeye sıkıştırıyor ve çeşitli cezalar kesiyor.

Hatta öyle ki Piyasa Düzenleme Kurulu (SAMR) bu konuda tüm e-ticaret devlerini ve teknoloji şirketlerini zora sokacak 22 sayfalık bir tasarı hazırlamış ve Alibaba, JD.com, Xiaomi, Tencent gibi şirketlerin değerinin düşmesine sebep olmuştu.

SAMR, geçtiğimiz Aralık ayında Alibaba hakkında tekelleşme ve sektörüdeki gücünü kötüye kullanmasına yönelik bir soruşturma başlatmıştı. Soruşturmanın ana odak noktası ise Alibaba'nın farklı platformlarda satış yapmak isteyen satıcıları, her ikisiyle de çalışabilmek yerine iki platformdan birini seçmeye zorlayan bir uygulamasıydı.

Hükümet, Alibaba'nın uyguladığı ve bir bakıma 'ya ben ya onlar' diyen politikasının haksız rekabet avantajları elde etmesine sebep olduğunu ifade etti. Uygulamanın hem satıcılar hem de diğer e-ticaret platformları açısından düşündüğümüzde gerçekten de zorlayıcı olduğunu söyleyebiliriz. Zaten Alibaba da sonuçlanan soruşturmada verilen 2,8 milyar dolar cezayı kabul etmiş durumda.

Yorumlar (0)
26
açık
Namaz Vakti 20 Eylül 2021
İmsak 05:17
Güneş 06:42
Öğle 13:03
İkindi 16:29
Akşam 19:13
Yatsı 20:33
Günün Karikatürü Tümü