Çip krizinin ardından: Kapasitör üretimi yarı yarıya düştü

Küresel çip krizinin ardından kapasitör üretimi de kritik seviyelere düştü.

Ekonomi 25.09.2021, 13:52
Çip krizinin ardından: Kapasitör üretimi yarı yarıya düştü

Küresel çip krizinin ardından kapasitör üretimi de kritik seviyelere düştü.

Kapasitör, direnç, indüktör gibi bileşenler elektronik cihaz dünyasında hayati öneme sahip. Malezya ve Endonezya’daki konuşlu tesisler Japon kapasitörü olarak bildiğimiz bileşenlerin üretiminin yüzde 50’sine hakim durumda. Chemi-Con, Nichicon ve Rubycon gibi markaların tesisleri bu ülkelerde bulunuyor. Yine Tayvanlı pek çok üretici de kalan pazarı paylaşıyor.

Kovid vakalarının yeniden tırmanışa geçmesi bu ülkelerde Temmuz ve Ağustos aylarında sıkı kapanma tedbirlerine yol açtı. Fabrikaların neredeyse iki ay boyunca kapalı kaldığı ifade ediliyor. Sadece Malezya’da yüzde 30-60 arasında üretim düşüşü yaşanması bekleniyor.

Üretim sıkıntıları tedarikte de sorunlar çıkarmaya başladı. Daha önce 1 ay civarında olan kapasitör sevkiyatı 6 aya kadar çıkmış durumda. Kapasitör krizinin 2022’ye kadar sürmesi bekleniyor.

Kapasitör nedir?

Kapasitör, elektronların kutuplanıp elektriksel yükü elektrik alanın içerisinde depolayabilme özelliklerinden faydalanılarak bir yalıtkan malzemenin iki metal tabaka arasına yerleştirilmesiyle oluşturulan temel elektrik ve elektronik devre elemanı.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Eylül 2022
İmsak 05:21
Güneş 06:46
Öğle 13:01
İkindi 16:25
Akşam 19:06
Yatsı 20:26
Günün Karikatürü Tümü