Darphane borsada altına dayalı sertifika arz edecek

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, Borsa İstanbul’da halka arz yolu ile altına dayalı sertifika ihraç edecek. Tasarruf sahipleri altınlarını fiziki olarak da teslim alabilecek.

Ekonomi 21.11.2022, 22:18
Darphane borsada altına dayalı sertifika arz edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Darphane Genel Müdürlüğü'nün Borsa İstanbul’da halka arz yolu ile altına dayalı sertifika ihraç edeceğini duyurdu. Nebati, Darphane Sertifikası’na yatırım yapanların altınlarını fiziki olarak da teslim alabileceğini söyledi.

Sosyal medyadan açıklama yapan Nebati şu ifadeleri kullandı:

"Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğümüz, vatandaşlarımıza yeni bir tasarruf aracı sunuyor. Darphanemiz, bugün itibarıyla Borsa İstanbul’da halka arz yolu ile altına dayalı sertifika ihraç edecek. Darphane Sertifikası’na yatırım yapan tasarruf sahipleri altınlarını fiziki olarak da teslim alabilecek.

Böylece vatandaşlarımızın tasarruf seçenekleri genişleyeceği gibi Hazine'nin altın rezervlerinin üreticilerimizi ve ihracatçılarımızı yeni yatırımlar için fonlaması da sağlanacak. Bu yeni tasarruf aracı ayrıca, ulusal paramız Türk Lirası’nın değerinin korunmasına da yardımcı olacak.

Borsa İstanbul Pay Piyasası Emtia Pazarı’nda bugünden itibaren doğrudan işlem görmeye başlayacak altına dayalı sertifikaların tüm vatandaşlarımıza ve ülke ekonomimize hayırlı olmasını diliyoruz."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 03 Aralık 2022
İmsak 06:33
Güneş 08:04
Öğle 12:59
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü