Erdoğan: Ülkemizin dört bir yanı trenle ulaşılabilir hale gelecek

Erdoğan, “Ülkemizin dört bir yanı trenle veya yüksek hızlı trenle ulaşılabilir hale gelecek. Demiryolu taşımacılığını yeniden gündemine alan biz olduk. Ülkemizin 10 bin 959 kilometre olan demiryolu hatlarının uzunluğunu 13 bin 222 kilometreye çıkarttık. Ülkemizde örneği olmayan 1213 kilometre YHT ve 1213 kilometre hızlı tren hattını inşa ettik.” diye konuştu.

Ekonomi 08.01.2022, 16:00
Erdoğan: Ülkemizin dört bir yanı trenle ulaşılabilir hale gelecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karaman-Konya Hızlı Tren Hattı'nın açılışı için gittiği Konya'da vatandaşlara hitap etti.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şöyle; Bugün biliyorsunuz, Konya-Karaman yüksek hızlı tren açılışını yapıyoruz. Bu yapımı tamamlanan açılış töreni için gelmiş olduğumuz Konya'dan Karaman'a hareket ediyoruz. Konyamızı YHT ile bundan yaklaşık 11 yıl önce 2011 yılında tanıştırdık. Biz buyuz.

Bizden önce gelenlerin YHT hayaliydi, biz hayalleri gerçeğe dönüştürdük. Ankara'dan trene binmiş ve Konyamıza kadar bu hızlı, güvenli, konforlu ulaşım aracının keyfini sizlerle birlikte çıkarmıştık. Hacı Bayram Veli Hazretleri ile Mevlana Hazretlerinin farklı bir buluşması olarak gördüğümüz bu proje devreye girdiğinden beri milyonlarca insanımızı mutlu etti ve onlara hizmet etti.

Konyalı için Ankara'ya, Eskişehir'e, İstanbul'a gitmek diğer ulaşım araçlarından daha kolay, daha ekonomik. Bu imkânı bir adım daha öteye taşıyor Karaman'a kadar uzatıyoruz. Konya-Karaman hızlı tren hattının açılışını yaparak yeni bir dönemi başlatıyoruz. İnşallah bu adımı önce Karaman Ulukışla, Mersin ve Adana ardından da Osmaniye ve Gaziantep güzergahları izleyecek.

Ülkemizin dört bir yanı trenle veya yüksek hızlı trenle ulaşılabilir hale gelecek. Demiryolu taşımacılığını yeniden gündemine alan biz olduk. Ülkemizin 10 bin 959 kilometre olan demiryolu hatlarının uzunluğunu 13 bin 222 kilometreye çıkarttık. Ülkemizde örneği olmayan 1213 kilometre YHT ve 1213 kilometre hızlı tren hattını inşa ettik.

Londra'dan kalkan bir tren Avrupa'yı Balkanları katederek Edirne'den ülkemize girmekte Marmaray'dan geçerek Anadolu'ya ulaşmaktadır. Boğaz'ın altından Marmaray'ı kim yaptı? Biz laf değil iş üretiriz iş. Aynı şekilde yine Boğaz'ın altından Avrasya Tüneli'ni kim yaptı? Laf değil iş üretiriz iş. İşte bu bay Kemal ve yandaşlarının yapacağı işler değil. Bunlar ancak bazı çeşmelerinin musluklarını yenilerler. Ona da tören yaparlar. Dün de temel atmama töreni yapıyorlardı. Ne olduysa temel atma töreni yaptılar. Hayret, şaşırdım doğrusu. Anadolu'yu baştan sona kateden bu tren, Kars-Tiflis-Bakü demiryolu üzerinden Asya'ya ulaşıp Pekin'e kadar gidebilmektedir. Biz yaptığımız işte bu yatırımlarla ülkemizi demiryolu yük ve insan taşımacılığına hazır hale getirme yolunda en kritik safhaları geride bıraktık.

Salgın döneminde deniz ve hava yük taşımacılığında yaşanan sıkıntılar demiryollarını ciddi bir alternatif olarak öne çıkarmıştır. Mevcut yatırımlarımızı hızla tamamlayarak Türkiye'yi pek çok alanda olduğu gibi demiryolu taşımacılığında da bir merkez ülke haline getirmekte kararlıyız.

Buradan Karaman'a kaç dakikada gideceğiz: 50 dakika. Tüm konforu ile Karamanlı kardeşim Konya'ya Konyalı kardeşim Karaman'a ulaşacak. Karaman'da açılışlar yapacağız, Sizlerden Türkiye'yi yatırım istihdam üretim ihracat büyütme hedefimize katkı bekliyorum. Altından kalkamayacağımız yük yoktur. Gençler sizden çok şey bekliyorum. Siz TEKNOFEST gençlerisiniz. Sizden dua da bekliyorum. Karaman'a hareket için müsaadenizi istiyorum. Karaman'da açılış yapacağız, müjdeler vereceğiz.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü