G7 ülkelerinden ‘Kuşak Yol projesine alternatif plân’

Yedi büyük ekonominin liderlerinin bir araya geldiği G7 Zirvesi'nde Çin'in uluslararası altyapı programı “Kuşak ve Yol”a cevap olacak yeni bir planın açıklanacağı duyuruldu.

Ekonomi 12.06.2021, 11:51
G7 ülkelerinden ‘Kuşak Yol projesine alternatif plân’

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden'ın heyetinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkilinin Reuters'a yaptığı açıklamada, ABD'nin aynı zamanda G7 liderlerinden Çin'deki "zorla çalıştırmalara karşı somut adımlar" atmalarını ve zirvenin kapanış açıklamasında bu eleştirilere yer verilmesini isteyeceğini de ifade etti.

"Burada sadece Çin'i karşımıza almayı ve Pekin'i eleştirmeyi hedeflemiyoruz" diyen Amerikalı yetkili, "Aynı zamanda ticaret yapış şeklimizi, ilkelerimizi ve değerlerimizi yansıtan olumlu alternatif planlar da önermeyi amaçlıyoruz" açıklamasında bulundu.

Çin'in 4 trilyon dolarlık uluslararası altyapı projesi

Çin’in günümüzde enerji, ulaşım, dijital ağlar ve ticaretle ilgili projelerden oluşan ve dünya nüfusunun yüzde 65’iyle yüzden fazla ülkeyi kapsayan devasa uluslararası altyapı programı “Kuşak ve Yol”, 2013 yılında Devlet Başkanı Şi Cinping tarafından duyurulmuştu. Yeni İpek Yolu adı verilen programda Refinitiv’e göre 2019 yılı itibarıyla Çin’in katıldığı tüm projelerin toplam değeri (Kuşak-Yol ve kuşak dışı diğer tüm projeler) dört trilyon dolara yaklaşmış durumda.

ABD, söz konusu girişimi Çin’in küresel üstünlüğe ulaşmak için kullandığı jeopolitik bir araç olarak algılıyor. Geçen martta ABD Başkanı Biden, İngiltere Başbakanı Boris Johnson'dan üç günlük bir G7 Zirvesi düzenlemesini istediğini açıklamıştı. Bu açıklamada Biden demokratik ülkelerin kendi rakip altyapı projelerini oluşturmaları gerekliliğine vurgu yapmıştı.

Şu ana kadar Çin'in "şeffaflıktan yoksun, çevre ve çalışma normlarına uyumsuz ve ülkeleri zorda bırakan zorlayıcı" projesine karşı Batı'nın bir alternatif sunamadığını belirten Amerikalı yetkili, sunacakları yeni projenin sadece Çin'in Kuşak ve Yol projesine karşı bir seçenek olmakla kalmayıp "dünyanın yeniden inşasını" planlayan yüksek hedefli bir proje olacağının da altını çizdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Aralık 2022
İmsak 06:36
Güneş 08:07
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü