Gıdadan sonra sıra beyaz eşyaya geldi: Rekabet Kurumu'ndan soruşturma

Rekabet Kurumu aralarında Arçelik, Bosch, Samsung ve LG'nin bulunduğu 6 farklı üreticiye soruşturma açtığını duyurdu.

Ekonomi 29.09.2021, 17:30
Gıdadan sonra sıra beyaz eşyaya geldi: Rekabet Kurumu'ndan soruşturma

Rekabet Kurumu, 6 farklı beyaz eşya üreticisine soruşturma başlattı. Arçelik Pazarlama, BSH Ev Aletleri, Gürses Elektronik, LG Electronics, Samsung Electronics ve SVS Ticaret’in satışları incelenecek.

Soruşturmanın gerekçesi olarak; distribütör tarafından beyaz eşya fiyatlarına müdahale edilmesi ve internetten satışın engellenmesi hususları gerekçe gösterildi. Ön araştırma aşamasında Kurulun elde ettiği bilgi, belge ve tespitlerin ciddi ve yeterli bulunduğu açıklandı.

Hakkında soruşturma açılan firmaların, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediği tespit edilecek. Soruşturma sonucunda ihlal tespit edilirse para cezası verilecek.

Kurulun açıklaması şöyle:

"Arçelik Pazarlama A.Ş., BSH Ev Aletleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Samsung Electronics İstanbul Pazarlama ve Ticaret Ltd. Şti. ve LG Electronics Ticaret A.Ş. ile bu teşebbüslerin distribütörlerinin, yetkili satıcılara internet satış yasağı getirmek ve/veya yeniden satış fiyatı tespitinde bulunmak suretiyle 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un 4. maddesini ihlal ettiği iddiası üzerine yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 09.09.2021 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak; Arçelik Pazarlama A.Ş., BSH Ev Aletleri San. ve Tic. A.Ş., Gürses Kurumsal Tedarik ve Elektronik Tic. Paz. A.Ş., LG Electronics Tic. A.Ş., Samsung Electronics İstanbul Paz. ve Tic. Ltd. Şti. ve SVS Dayanıklı Tük. Mall. Paz. ve Tic. Ltd. Şti. hakkında soruşturma açılmasına, 21-42/617-M sayı ile karar verdi."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü