“Hazırgiyim ve ayakkabıda yüzde 120-130 artış göreceğiz”

Enflasyon nedeniyle müşterinin talebini erkene çektiğini belirten Derimod Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Zaim, katıldığı Bloomberg HT yayınında, "Hazırgiyim ve ayakkabıda kıştan kışa yüzde 120 - 130 artış göreceğiz" dedi.

Ekonomi 04.07.2022, 15:36
“Hazırgiyim ve ayakkabıda yüzde 120-130 artış göreceğiz”

Sektörde son bir yılda ciddi bir talep artışı yaşandığına dikkat çeken Derimod Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Murat Zaim, bu yılın ilk altı ayında satışların artarak devam ettiğini aktardı.

Bloomberg HT yayınına katılan Murat Zaim, söz konusu artışın iki ana nedeni olduğunu belirterek, bu nedenleri enflasyon ve turist girişi olarak sıraladı.

Artan fiyatlar nedeniyle tüketicinin talebini erkene çektiğini dile getiren Murat Zaim, "Enflasyon ile birlikte fiyatlar artıyor ve tüketiciler alımlarını erkene çekiyor yani siz bugün almadığınız bir ürün yarın daha pahalı olacağı için ihtiyaçlarınızı öne çekiyorsunuz. İkinci temel nedeni ise turizm şimdi ilk beş aylık turizm rakamlarına baktığımız zaman 2019 ile hemen hemen aynı turist girişi var ancak harcamalar daha yüksek bu iki etken takibi markaların cirolarını yukarı çekiyor" diye konuştu.

Maliyet artışlarının fiyatlara yansıtılmasına ilişkin, ne kadarlık bir fiyat artışı bekliyorsunuz sorusuna Zaim, "Benim sektörde beklentim hazırgiyim ve ayakkabıda biz kıştan kışa yaklaşık ÜFe ile paralel yüzde 120 - yüzde 130 artış göreceğiz örnek vermem gerekirse bin liralık bir mont seneye muhtemelen 2 bin 300 lira bandında olacaktır" yanıtını verdi.

"2,5 Maaş ek prim dağıttık"

Asgari ücrete yapılan ara zam ve çalışanları verilecek ara zamlar konusunda da Murat Zaim şu değerlendirmeyi yaptı:

"Hem Derimod olarak hem ülke olarak en önemli kaynağımız insan kaynağı ve biz firma olarak çalışanlarımızı korumak zorundayız. Nasıl yapacağız derseniz biz kazancımızın artışı ile beraber çalışanlarımıza kârdan pay veriyoruz biz bu sene şunu açıkladık Derimod olarak biz tüm çalışanlarımıza şirket kârından belli bir oranda prim dağıtıyoruz yani maaş artışı devleti beklemeden çalışanlarımızı hem enflasyona karşı koruyoruz hem de onların reel gelirlerini artırmaya çalışıyoruz .

Mesela şöyle söyleyeyim ilk 6 ayda çalışanlarımıza maaşları dışında 2,5 maaş ek prim dağıttık yani normal açıklanan zamların çok üzerinde bir rakam bu , yaygınlaşmasını beklerim çünkü firmalar şunu fark etti özellikle pandemiden sonra çalışmak üretmek çok önemli nitelikli insan bulmak onu korumak çok önemli ben firmaların bilinçli olduğunu biliyorum hem çalışanlarına enflasyon üzerinde bir zam hem de ek kaynaklar ile çalışanlarını destekleyeceklerini biliyorum."

"Reel büyüme sağladık"

Bu yıla iyi bir beklenti ile başladıklarını aktaran Murat Zaim, ilk altı ayda reel büyüme yakaladıklarını dile getirdi. Adetlerimizi yaklaşık yüzde 20 seviyesinde artırdıklarını ifade eden Zaim, 2021 yılına göre lira bazında yüzde 100'lük bir büyüme yakalandığını aktardı.

Pandemide artan çevrim içi satışların son bir yılda dengelendiğini söyleyen Murat Zaim, e ticaretin satışlar içindeki payını orta vadede yüz 25'lere getirmeyi planladıklarını da sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
17
açık
Namaz Vakti 25 Eylül 2022
İmsak 05:22
Güneş 06:47
Öğle 13:01
İkindi 16:24
Akşam 19:05
Yatsı 20:24
Günün Karikatürü Tümü