İhtiyaç kredilerine olan talep artıyor

Yüksek faize rağmen ihtiyaç kredisi talebindeki artış devam diyor. Geçen yıl dağıtılan bir yıl ödemesiz konut kredilerinin taksitleri ise başlamak üzere. Salgında gidişat düzelmezse haziranda bu krediler vatandaşı zor duruma sokacak.

Ekonomi 12.05.2021, 14:37
İhtiyaç kredilerine olan talep artıyor

Salgın döneminde dağıtılan düşük faizli kredilerin ödeyemeyen vatandaş, yüksek faizli yeni krediler çekiyor. Havva Gümüşkaya'nın haberine göre, Salgında gidişat düzelmezse haziranda bu krediler sorunlu olacak.

Salgının etkisinde bir yıldan uzun bir zaman geçti. Bu süreçte milyonlarca vatandaş işsiz ve gelirsiz kaldı. Destek adı altında açıklanan paketler ise daha çok geleceğe borçluluk yükledi. Düşük faizli kredi kampanyalarına sarılan vatandaşlar bir yılda işler yoluna girmeyince yüksek faizli kredilerle borç döndürerek krediye bağımlı bir hale geldi. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK), yılbaşında aldığı kredi borçlarını Haziran 2021’e kadar öteleme kararı, borçların takibe düşmesinin önüne geçerek halı altı edilmesine neden oldu. Böylece takipteki kredi oranı düştü. Piyasaya düşük faizli kredi pompalaması sona erdi ancak artan faizlere rağmen kredi talebi azalmadı.

Merkez Bankası’nın verilerine göre nisanda, geçen yılın aynı dönemine göre toplam kredi hacmi yüzde 24,8 oranında arttı. Geçen yıl nisan ayında 2 trilyon 954 milyar lira olan toplam kredi miktarı bir yılda 3 trilyon 687 milyar liraya çıktı.

Yeni kapanma kararlarının devreye girdiği dönemde gelirsiz kalan milyonlar çarklarını yine kredi ile döndürmeye çalıştı. BDDK verilerine göre konut, taşıt ve ihtiyaç kredisinden oluşan tüketici kredileri ve bireysel kredi kartı borçları toplamı nisan sonu itibarıyla 849 milyar 418 milyon liraya ulaştı. Sadece nisan ayında ihtiyaç kredisi talebi yüzde 0,86’dan fazla arttı. Mart sonunda 399,8 milyar lira olan ihtiyaç kredileri toplamı nisanda 403,3 milyar liraya ulaştı. Bu dönemde ihtiyaç kredisi faizleri ise yüzde 24,2’ye kadar çıktı.

Yakın izlemedeki krediler yapılandırıldı

Türkiye Bankalar Birliği, kredi gruplamaları raporunda bankacılık sektöründeki sorunlu kredi stokunun 2020 sonu itibarıyla 511 milyar TL olduğunu açıkladı.

Öte yandan 2020’de yakın izlemedeki kredilerin toplam kredilere oranı, yüzde 11’den yüzde 10’a geriledi. Yeniden yapılandırılan ya da yeni bir ödeme planına bağlanan kredilerin toplamı 2020’de bir önceki yıla oranla yüzde 26 artışla 204 milyar TL oldu. Bunun yüzde 91’i ise yakın izlemedeki kredilerden oluştu.

Dağıtılan krediler ödenmeye başlayacak

Salgının başında açıklanan ekonomik pakette konut kredilerine yapılan indirim konut satış taleplerini artırmıştı. Ülke genelinde konut satışları geçen yılın temmuz ayında düşük faiz ve konut kampanyalarının etkisiyle yüzde 124,3 artışla 229 bin 357’ye yükselerek tüm zamanların rekorunu kırmıştı. Ucuz kredi kampanyalarının başladığı hazirandan temmuz sonuna kadar konut kredisi miktarı yüzde 23,5 oranında arttı. Ancak bu kredilerin büyük bir bölümünün taksit ödemeleri henüz başlamadı. Bir yıl geri ödemesiz dağıtılan bu kredilerin taksitleri ise önümüzdeki günlerde başlayacak. Salgının kontrol altına alınamadığı ve BDDK’nin takibe düşen kredilerle ilgili ötelemesinin haziran ayında sona ereceği düşünülürse yaz aylarında yeni kredi taksitleri ve ödemeler tedirginlik yarattı.

Yorumlar (0)
22
kapalı
Namaz Vakti 18 Eylül 2021
İmsak 05:14
Güneş 06:40
Öğle 13:03
İkindi 16:31
Akşam 19:16
Yatsı 20:37
Günün Karikatürü Tümü