Küresel piyasalar altüst: Evergrande’nin çöküşü ve enerji krizi

Küresel hisse senedi piyasaları alt üst oldu ve Çin’in en büyük gayrimenkul planlamacılarından birinin olası temerrüdü öncesinde piyasalar sallanıyor. Avrupa’da ise enerji krizi hafifleme işaretleri gösteriyor ancak gübre tesisleri hala yüksek fiyatlardan zarar görüyor.

Ekonomi 20.09.2021, 17:10 20.09.2021, 17:12
Küresel piyasalar altüst: Evergrande’nin çöküşü ve enerji krizi

Küresel hisse senedi piyasaları alt üst oldu ve Çin’in en büyük gayrimenkul planlamacılarından birinin olası temerrüdü öncesinde piyasalar sallanıyor. Wall Street’in açılışta büyük düşüş yaşaması bekleniyor. Avrupa’da ise enerji krizi hafifleme işaretleri gösteriyor ancak gübre tesisleri hala yüksek fiyatlardan zarar görüyor.

Enerji krizi

İngiltere’nin enerji fiyatları, rüzgâr enerjisinin mevcudiyetinin artması üzerine geçen haftanın yüksek seviyelerinden düştü. Ancak İngiltere hükümeti, daha küçük tedarikçilerin, nihai müşterilere olan teslimatları da tehdit edecek olan olası iflas dalgası öncesinde enerji endüstrisi ile olan kriz görüşmelerini sürdürüyor. Norveç petrol ve gaz devi Equinor, Troll ve Oseberg alanlarından AB’ye ihracatı artırmak için düzenleyicilerden izin aldı.

Sistemdeki stres işaretleri devam etse de İngiltere’nin güç üreticisi de AB’nin gaz vadeli işlemlerine avantaj sağlıyor: İspanya’nın en büyük amonyak üreticisi Fertiberia, gaz fiyatlarının çok yüksek olması ile planlı bakım sonrasında iki tesisinin yeniden açılışını erteleyecek. Norveç şirketi Yara ise amonyak üretimini %40 düşüreceğini söyledi.

Küresel piyasanın hâli

Hafta içinde Fed’in Çarşamba günkü politika kararları da dahil büyük risk olayları öncesinde sinirler yıpranırken küresel hisse senedi piyasaları alt üst oldu.

Hareketlilik Çin’deki tek açık piyasa olan Hong Kong’da yoğunlaştı. Hang Seng endeksi, Evergrande’nin Perşembe günü temerrüde düşme olasılığının, finans ve gayrimenkul sektörlerinde daha büyük bir gerginliğe yol açacağı korkuları üzerine %3,3 düşüş yaşadı. Endeksin en büyük planlamacılarından üçü Henderson Land (OTC:HLDCY), New World ve SHK Ppt %10 üzerinde kayıp yaşadı.

Cuma günü Wall Street’in zayıf kapanışı ile birlikte bu hamle, Avrupa göstergelerini %1,5 ila %2,2 arasında düşürdü. Emtia piyasalarında demir cevheri vadeli işlemleri, gayrimenkul ve finans sektörlerinin ilişkisinden dolayı yine düşü yaşadı.

ABD borsası düşük açılacak. Çin ve merkez bankası riskleri, yatırımcıların temkinli olmasına yol açıyor.

Dow Jones 547 puan düşerken S&P 500 %1,4 ve Nasdaq 100 %1,0 kaybetti.

Gizli başka riskler içinde borç tavanı konusunda devam eden anlaşmazlık nedeniyle federal hükümet kurumlarının askıya alınması da yer alıyor, ki analistler, bu argümanın – her zamanki gibi – büyük ölçüde siyasi oyun olarak kaldığını belirtmesine rağmen.

İlgi çekebilecek hisseler arasında Netflix (NASDAQ:NFLX), AT&T (NYSE:T) ve Disney var. Bu yılki Emmy Ödülleri’nde Netflix, diğerlerini geride bıraktı.

NTSB, Tesla’ya yüklendi

Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu (NTSB) yeni başkanı, Wall Street Journal ile yapılan bir röportajda şirketin sürücü yardım yazılımını piyasaya sürmesini eleştirdi.

Tesla CEO’su Elon Musk, müşterilere yaptığı açıklamada şehirlerdeki sürücülere yardımcı olmayı amaçlayan “Tam Otonom Sürüş” yazılım paketinin gelişmiş bir sürümünü talep edebileceklerini söyledikten sonra Jennifer Homendy şu açıklamayı yaptı: “temel güvenlik sorunları, diğer şehir sokaklarına ve diğer bölgelere yayılmadan önce ele alınmalı.”

Yakın tarihli bir dizi YouTube videosu, sık sık insan müdahalesi gerektiren kentsel ortamlarda Beta sürümünün karışık performansı sergilediğini gösterdi.

Petrol

Ham petrol (WTI) vadeli işlemleri %2,2 düşüşle 70,25 dolar olurken Brent %1,8 kaybetti.

Yorumlar (0)
26
açık
Namaz Vakti 14 Ağustos 2022
İmsak 04:26
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:04
Akşam 20:14
Yatsı 21:45
Günün Karikatürü Tümü