Lagarde: Faiz artırmak ekonomiye zarar verir

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Alman medya organı Redaktionsnetzwerk Deutschland'e verdiği röportajda, faizi artırmanın ekonomiye zarar vereceğini söyledi.

Ekonomi 11.02.2022, 22:24 11.02.2022, 22:02
Lagarde: Faiz artırmak ekonomiye zarar verir

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde, Alman medya organı Redaktionsnetzwerk Deutschland'e verdiği röportajda, faizi artırmanın ekonomiye zarar verdiğini söyledi.

Röportajda “Neden faiz oranını arttırarak, enflasyonla savaşmıyorsunuz?” sorusunun yöneltilmesi üzerine Lagarde, “Mevcut sorunların hiçbirini çözmez bu. Tam aksine; şimdi çok aceleci davransaydık, ekonomilerimizin toparlanması önemli ölçüde zayıflayabilirdi. Bu kimseye yardımcı olmaz. Faizi artırsaydık pandeminin ve ekonomik krizin üstüne bir de finansal bir kriz gelirdi” dedi.

Fiyatlardaki artışın ana sebebinin enerji fiyatlarındaki artıştan kaynaklandığını belirten Lagarde, “Petrol, gaz ve elektrik daha pahalı hale geldi. Fiyatları artıran ikinci ana faktör, tedarik darboğazları; mikroçip kıtlığı ve kesintiye uğramış tedarik zincirleri... Konteynerleri taşıyabilir, petrol fiyatlarını düşürebilir veya jeostratejik çatışmaları yatıştırabilir miyiz? Hayır, bunların hiçbirini yapamayız” görüşünü dile getirdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Şubat 2023
İmsak 06:40
Güneş 08:07
Öğle 13:23
İkindi 16:03
Akşam 18:28
Yatsı 19:50
Günün Karikatürü Tümü