Merkez Bankasından mevduat hesabına geçişte sağlanacak desteğin şartları açıklandı

TCMB, döviz hesaplarının TL mevduat hesaplarına dönüştüğü takdirde verilecek desteği yayınladı.

Ekonomi 21.12.2021, 23:40
Merkez Bankasından mevduat hesabına geçişte sağlanacak desteğin şartları açıklandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mevduat hesaplarıyla alakalı yaptığı konuşma sonrası verilecek destek merak ediliyordu. Beklenen açıklama 21 Aralık Salı yani bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan geldi.

TCMB'nin şu açıklamayı yaptı:

Bankacılık sistemindeki toplam mevduat/katılım fonu içinde Türk lirasının payının artırılarak finansal istikrarın desteklenmesi amacıyla;

20 Aralık 2021 tarihinde ABD doları, Euro ve İngiliz Sterlini cinsinden döviz tevdiat hesabı veya döviz cinsinden katılım fonu bulunan yurt içinde yerleşik gerçek kişiler, söz konusu hesaplarını vadeli Türk lirası mevduat/katılma hesabına dönüştürmeleri halinde destekten yararlanabileceklerdir.

Hesaplar 3, 6 ve 12 ay vadeli olarak açılabilecektir.

Açılacak Türk lirası vadeli hesaplara işleyecek faiz/kâr payı ile hesap açılışı ve vade sonundaki kur değişim oranı kıyaslanarak yüksek olan oran üzerinden mevduat ve katılım fonu sahibine ödeme yapılacaktır. 

Hesap açılışındaki kur ile vade sonu kurunun ne olduğuna bakılmaksızın anapara ve faiz/kâr payı tutarı müşteriye banka tarafından ödenecektir.

Vade sonu kuru üzerinden hesaplanacak tutar, anapara ve faiz/kâr payı tutarından büyükse; aradaki fark TCMB tarafından karşılanacaktır.

Vadeden önce hesaptan para çekilmesi durumunda destekten faydalanılamayacaktır. 

Kamuoyunun bilgisine sunulur.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak 06:35
Güneş 08:01
Öğle 13:23
İkindi 16:09
Akşam 18:36
Yatsı 19:56
Günün Karikatürü Tümü