Petrol fiyatlarına rekor zam geliyor

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Saudi Aramco ise, Çin’de artan vakalara rağmen ham petrol fiyatlarına rekor zam yapmaya hazırlanıyor.

Ekonomi 29.03.2022, 12:36 29.03.2022, 13:05
Petrol fiyatlarına rekor zam geliyor

Rusya'nın Ukrayna'ya olan işgali, artan talep ve hızla düşen stoklar nedeniyle petrol fiyatları, 2008 yılından bu yana en yüksek seviyeye taşındı.

Dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biri olan Saudi Aramco ise, Çin’de artan vakalara rağmen ham petrol fiyatlarına rekor zam yapmaya hazırlanıyor.

Bloomberg’in beş rafineri ve yatırımcı ile yaptığı anketin ortalamasına göre, Saudi Aramco’nun Mayıs gönderili ham petrolü Asya müşterilerine 5 dolar yukarıdan satması bekleniyor. Bu artış Umman-Dubai gösterge petrol fiyatı ile Suudi petrolü arasındaki farkı 9,95 dolarla rekor seviyeye taşımış olacak.

Gözler OPEC+ toplantısında

Aramco, resmi fiyatlarını genel olarak ayın ilk günlerinde yayımlıyor. Hali hazırda artan talep ve hızla düşen stoklar nedeniyle yükselen petrol fiyatları Ukrayna’daki savaşın fiyatları daha da yukarı taşımasıyla bu çeyrekte 2008’den bu yana en yüksek seviyesine ulaşmış oldu. Orta Doğu’nun en önemli petrolünde beklenen artışın dünyanın en büyük ithalatçısı olan Çin’de yaşanan pandemi kapanmalarına rağmen gerçekleşeceği belirtiliyor. Aradaki fark talebin ne kadar güçlü ya da zayıf olduğu için önemli bir işaret olarak kabul ediliyor.

Saudi Aramco satış fiyatlarını duyurmaya hazırlanırken Riyad yetkilileri aralarında Rusya’nın da bulunduğu diğer petrol üreticileriyle OPEC+ toplantısında buluşmaya hazırlanıyor. Perşembe günü yapılacak toplantı öncesi üye ülkeler Ukrayna’da savaşı nedeniyle en büyük üretim bozulmalarından biri yaşanmasına rağmen hala üretim kapasitesini uyarlamaya gerek olmadığını belirtiyor.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak 06:32
Güneş 08:03
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü