Rusya, Millî Refah Fonu'ndaki dolar varlıklarından çıkıyor

Uluslararası ticarette rezerv para olan dolar, Rusya’ya uygulanan ambargolar sebebiyle de ülkenin ekonomisine olumsuz tesir ediyor. Rusya bu etkiyi kırmaya çalışıyor.

Ekonomi 05.06.2021, 10:07
Rusya, Millî Refah Fonu'ndaki dolar varlıklarından çıkıyor

Rusya Maliye Bakanı Siluanov, bir ay içerisinde Millî Refah Fonu’nun yapısını değiştireceklerini belirterek, “Dolar varlıklarını tümüyle sonlandıracağız.” dedi. Fonda doların payı yüzde 45’ten yüzde 35’e düşürülmüştü.

Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, bir ay içerisinde Millî Refah Fonu’nun yapısını değiştireceklerini belirterek, “Dolar varlıklarını tümüyle sonlandıracağız.” dedi.

Siluanov, St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu'nda (SPIEF) yaptığı konuşmada, Rusya Maliye Bakanlığı’nın Rusya Merkez Bankası gibi doların Millî Refah Fonu’ndaki payını düşürme kararı aldıklarını söyledi.

Doların Millî Refah Fonu’ndaki payının yüzde 35, avronun da aynı düzeyde olduğuna işaret eden Siluanov, “Dolar varlıklarını tümüyle sonlandıracağız. Doların payı yerine avro, altın ve yuanın payı artacak.

Böylelikle avronun payı yüzde 40, altının payı yüzde 30, yuanın payı yüzde 20’ye çıkacak. Yüzde 5 sterlin ve yüzde 5 Japon yenine sahip olacağız. Bunu bir ay içerisinde tamamlayacağız.” dedi.

Rublenin dolar karşısındaki değer kaybı, tıpkı liranın dolar karşısındaki değer kaybı sebebiyle Türkiye’de olduğu gibi Rusya’da da ekonomiyi derinden etkileyen meselelerden biri. Uluslararası ticarette rezerv para olan dolar, Rusya’ya uygulanan ambargolar sebebiyle de ülkenin ekonomisine olumsuz tesir ediyor. Rusya bu etkiyi kırmaya çalışıyor.

Başbakan Yardımcısı Andrey Belousov bunun Amerikalı yetkililerden alınan yaptırım tehditleri de dâhil olmak üzere birçok konuyla ilgili akıllıca bir karar olduğunu ve bunun döviz kuru üzerinde hiçbir etkisi olmayacağını vurguladı.

ING Bank tarafından Perşembe günü yayınlanan açıklamada, bu kararın toplam değeri yaklaşık 186 milyar dolar olan bu fona yaklaşık 40 milyar dolarlık satış anlamına geldiği belirtildi.

Ekonomist Timothy Ash, "Bence bu bir propaganda hilesi veya yeni ABD yaptırımlarının uygulanması bağlamında önleyici bir hamle." dedi.

Rusya'da şubat ayında alınan kararla, yatırım risklerini çeşitlendirmek için Millî Refah Fonu’nda doların payı yüzde 45’ten yüzde 35’e düşürülmüştü. Rusya Maliye Bakanlığınca 13 Ocak'ta yapılan açıklamada ise ülkenin rezerv fonu olan Millî Refah Fonu büyüklüğünün, 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 46 artarak 183,3 milyar dolara yükseldiği bildirilmişti.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 27 Ocak 2023
İmsak 06:45
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:43
Günün Karikatürü Tümü