TCMB’nin faiz indirimi sonrası risk priminde hızlı yükseliş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indiriminin ardından dolar/TL kuru ve risk priminde hızlı yükseliş yaşandı. Dolar/TL, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indiriminin etkisiyle 20 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Ekonomi 18.08.2022, 16:58 18.08.2022, 16:55
TCMB’nin faiz indirimi sonrası risk priminde hızlı yükseliş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indiriminin ardından dolar/TL kuru ve risk priminde hızlı yükseliş yaşandı.

Dolar/TL , Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın sürpriz faiz indiriminin etkisiyle 20 Aralık'tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

TCMB'nin bir puanlık indiriminin ardından dolar/TL kuru 18,13 seviyesinin üzerini gördü.

Türkiye'nin risk primi de kararın ardından hızlı yükseldi. 5 yıllık kredi temerrüt takası kararın etkisiyle 777 baz puan seviyesini gördü.

Commerzbank’ın Ulrich Leuchtmann ve Tatha Ghose’nin de aralarında olduğu stratejistlerinin hazırladığı ve TCMB'nin faiz kararından önce paylaştığı 18 Ağustos tarihli raporda, petrol ve diğer emtia fiyatlarının temmuz ayında düşmesinin, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası gibi güvercin merkez bankalarının “sıkılaştırmaya gerek olmadığı” argümanlarını haklı göstermeleri açısından destek sağladığı değerlendirmesine yer verildi.

Raporda şu değerlendirmeler yapıldı:

“Lira, tüm zamanların en düşük seviyelerine doğru ilerliyor, bu da şu ana kadar uygulanan kur korumalı mevduat, ihracatçıların Döviz kazançlarını bozdurma zorunluluğu ve şirketler için döviz bakiyeleri sınırlamaları gibi politika önlemlerinin hiçbirinin kalıcı sonuçlar sağlamadığını gösteriyor. Bu arada ödemeler dengesi de yükselen ithalat fiyatları nedeniyle geçen yılın kayda değer bir şekilde altında bir performans gösteriyor. Dışarda eğilim ne yönde olursa olsun, uygun enflasyon hedeflemesi ve para politikası çerçevesinin yokluğunda, Türkiye’nin (periyodik) döviz değer kaybı (ve bunun geçişkenlik etkisi) enflasyonun bir sonraki yükseliş ayağını ateşlemeyi sürdürecektir.”

Kaynak: Bloomberg HT
Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 04 Ekim 2022
İmsak 05:32
Güneş 06:56
Öğle 12:58
İkindi 16:13
Akşam 18:50
Yatsı 20:09
Günün Karikatürü Tümü