Ticaret Bakanlığı, 5 zincir marketteki ürün fiyatlarının müfettişlerle denetleneceğini açıkladı

Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un talimatıyla 5 büyük zincir markette, ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için ticaret müfettişleri görevlendirildi.

Ekonomi 25.09.2021, 19:30
Ticaret Bakanlığı, 5 zincir marketteki ürün fiyatlarının müfettişlerle denetleneceğini açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gıdada fahiş fiyat iddiaları konusunda 5 zincir marketi işaret etmiş ve Ticaret Bakanlığı'nın "gerekli operasyonları yapacağını" belirtmişti.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu toplantısı için ABD'ye giden ve Perşembe günü New York'ta gazetecilere konuşan Erdoğan, "5 tane zincir marketin topladığı ürünle piyasalar alt üst oluyor" demişti.

Erdoğan, "Bu konuda kısmen özellikle bu zincir marketlerin sınırsız uygulamaları var. Bu sınırsız uygulamalar karşısında biz de Ticaret Bakanlığı olarak bunların üzerine üzerine gideceğiz... Bunlar eğer bu noktada daha adil davranırlarsa hem vatandaş uygun fiyatla ürün alabilecektir, hem de üretici şu an itibarıyla kazanımını, parasını zamanında alma şansına ulaşacaktır" diye konuştu.

Bakanlıktan açıklama

Ticaret Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, son dönemde temel gıda ve ihtiyaç maddelerinde fahiş fiyat artışları olduğuna ilişkin vatandaşlar tarafından Bakanlığa iletilen başvuru ve şikayetler dikkate alınarak, ticaret il müdürlüklerince 81 ilde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığına ve Fiyat Etiketi Yönetmeliği'ne aykırılıkların olup olmadığına ilişkin denetimlerin sürdürüldüğü belirtildi.

Açıklamada, "Tüm ülke sathında faaliyet gösteren ve en yaygın şube ağına sahip olan 5 büyük zincir markette yumurtadan süte, makarnadan pirince, sebze ve meyveden temizlik malzemelerine kadar geniş bir yelpazedeki ürünlerde fahiş fiyat artışı yapılıp yapılmadığının tespiti için Bakan Muş'un talimatıyla ticaret müfettişleri görevlendirilmiştir" denildi.

Açıklamada, "Bakanlık olarak, serbest rekabete ve piyasa koşullarına aykırı hareket ederek tüketicilerin mağduriyetine neden olanlarla mücadelemizi sürdürmekte ve bu konuda yasal çerçevede her türlü tedbiri almakta kararlıyız" ifadesi kullanıldı.

Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Namaz Vakti 24 Eylül 2022
İmsak 05:21
Güneş 06:46
Öğle 13:01
İkindi 16:25
Akşam 19:06
Yatsı 20:26
Günün Karikatürü Tümü