TMSF, Erol Aksoy aleyhine açtığı davayı kazandı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Erol Aksoy aleyhine New York’ta açtığı davayı kazandı.

Ekonomi 03.10.2021, 20:00 04.10.2021, 21:55
TMSF, Erol Aksoy aleyhine açtığı davayı kazandı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Erol Aksoy aleyhine New York’ta açılan davanın kazanıldığı duyuruldu.

TMSF'den yapılan yazılı açıklamaya göre, TMSF’nin hizmet aldığı ABD’deki bir hukuk firması, Erol Aksoy’un Britanya Virjin Adaları'ndaki şirketinden oğlu Kerim Aksoy ve kızı Eda Aksoy’un sahibi olduğu Searock Holding adına para yolladığını belgeleriyle ispat etti.

Erol Aksoy’un gönderdiği 1 milyon 900 bin dolar ile bir gayrimenkul alındığının anlaşılması üzerine, New York’taki söz konusu apartman dairesinin TMSF’ye devri için dava açıldı.

Mahkeme, paranın kaynağı konusunda çelişkili hikayeler anlatan Erol Aksoy ve kızı Eda Aksoy’un güvenilir tanık olmadıklarına da karar metninde yer verdi:

“Bu koşullar, Eda'nın ve Erol'un tanık olarak güvenilirliklerini ortadan kaldırmaktadır.”

Mahkeme kararına göre; Eda Aksoy ve Kerim Aksoy’un daireye ait belgeleri, “satılmak üzere” New York Şerif Ofisi’ne teslim etmesine hükmedildi.

TMSF geçen hafta, Zaman Gazetesi'nin ve matbaalarının sahibi olduğunu iddia eden 'FETÖ/PDY mensubu iş insanlarının' uluslararası tahkim mahkemesinde (ICSID) açtığı 126 milyon euroluk davayı da kazanmıştı.

2001 ekonomik krizine yol açan bankalardan İktisat Bankası'nın, içi boşaltıldığı için faaliyetlerine devam edemeyip TMSF’ye devredildiği, mağdur olan müşterilerin paralarının TMSF tarafından geri ödendiği anımsatılan açıklamada, "Müşterilerinin emanet ettiği paraları usulsüz işlemlerle zimmetine geçirdiği mahkeme tarafından tespit edilen Erol Aksoy, 8 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Karar, Yargıtay tarafından da onandı ve kesinleşti" denildi.

Cezası kesinleşince, Erol Aksoy'un kaçak olarak Paris’e gittiği kaydedilen açıklamada, "TMSF ile 2006 yılında imzaladığı protokolde, Erol Aksoy 1 milyar dolar borcu olduğunu kabul etmiş, fakat imzaladığı protokolün şartlarını yerine getirmediği için temerrüde düşmüştü. TMSF, Erol Aksoy’un mal varlıklarına el koyup satarak, zararı karşılamaya çalışıyor" ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü