"Türkiye'de de tır şoförlüğünde kriz yaşanabilir"

Türkiye'de şoför istihdamının çok ciddi bir problem olacağını vurgulayan Ulusoy, personel istihdamında problem yaşandığını, İngiltere'deki gibi Türkiye'de de tır şoförlerinin sorun olabileceğini söyledi.

Ekonomi 06.10.2021, 20:00
"Türkiye'de de tır şoförlüğünde kriz yaşanabilir"

UTİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy İngiltere'deki gibi Türkiye'de de Tır şoförlerinin sorun olabileceğini söyledi.

Uluslararası Taşımacılık ve Lojistik Hizmet Üretenleri Derneği (UTİKAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ayşem Ulusoy pandemiden dolayı dünyada yaşanan tedarik sıkıntısının üstesinden gelinmesi için yapılması gerekenleri Bloomberg HT’ye anlattı.

Türkiye’de ithalat ve ihracat dengesizliğinin acilen çözülmesi gerektiğini söyleyen Ulusoy, ithalatı kısıtlayıcı tedbirler çerçevesinde ülkemizden ihracat edilen yükleri taşıyan araçların boş dönüş yaptıklarını, bu durumun da maliyet artışlarını çok ciddi etkilediğini belirtti.

"Konteyner krizi yok"

Dünya çapında yeterli konteyner olduğunu düşündüğünü belirten Ulusoy, Çin'in ihracatında azalma ile sefer sayılarının da azaldığını söyledi. Ulusoy küresel pazarda konteynerlerin belirli bölgelerde yığıldığını dolayısıyla konteyner krizinin olmadığını sadece yığılma olduğunu söyledi.

"Şoförler bizde de ciddi problem olacak"

Türkiye'de şoför istihdamının çok ciddi bir problem olacağını da vurgulayan Ulusoy, personel istihdamında problem yaşandığını belirtti. Şoförlerin yaş ortalamasının gittikçe yükselmeye başladığını ve 'Z' kuşağında uzun yollarda zorlu şartlarda personel sıkıntısı yaşanacağını ifade eden Ulusoy bunun örneğini şimdilerde Brexit sonrasında İngiltere'nin yaşadığını söyledi.

Bloomberght

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü