“Vebitcoin” de faaliyetlerini durdurdu

Kripto paralar sineğin yağını çıkarma aracı olarak kullanılıyor.

Ekonomi 23.04.2021, 21:22 23.04.2021, 21:46
“Vebitcoin” de faaliyetlerini durdurdu

Global ekonomi uzun zamandır büyük bir krizin içerisinde. Kriz ortamının yayılmasına rağmen dünyanın önde gelen şirketleri servetlerine servet katmaya devam ediyor. Her krizde olduğu gibi olan yine dar gelirlilere oluyor. Kovid-19 pandemisiyle beraber gün yüzüne çıkan sistemik global kriz, salgının önüne geçmek adına bazı şaibeli uluslararası kuruluşların yönlendirmeleri çerçevesinde alınan tedbirlerle dar gelirli kesimin omuzlarına yüklendi.

Sineğin yağını çıkarma araçları

Birçok işyerinin kapanmasıyla işsizliğin inanılmaz boyutlara gelmesi, şirketlerin batması ve bazı sektörlerin bir daha toparlanamayacak derecede yara alması, parasının değerini korumak isteyen yahut zor durumda kalan insanların bir ümit kapısı olarak borsa ve kripto para gibi kapitalizmin “kolay para kazanma vasıtaları” olarak reklam ettiği alanlara yönelmesine sebep oldu. Bilhassa global ekonomik çöküş sürecinde borsanın ivme kazanması da buraya yönelimin hızlanmasında çarpan etkisi oluşturdu. Oysa bu sahalar türlü manipülasyonlar yapma imkânına sahip büyük yatırımcıların, “hızlı zengin olma” hayali gören ve elinde kalan son parasıyla bu alanlara girenlerin varını yoğunu elinden aldığı bir tuzak olarak dikkat çekiyor. Tabiri caizse sineğin yağını çıkarma araçları olarak kullanılıyor. Nitekim yaşananlar da her yönüyle bunu ispatlar nitelikte.

Vebitcoin faaliyetlerini durdurdu

Kripto para borsası Thodex'in ardından Vebitcoin de faaliyetlerini durdurma kararı aldığını duyurdu. Borsanın internet sitesi vebitcoin.com’da şu açıklama yer alıyor: “Son dönemde kripto para sektöründe yaşanan gelişmelerden dolayı işlemlerimizde beklenenden çok daha fazla bir yoğunluk meydana geldi. Bu durumun finansal alanda şirket olarak bizi çok zorlu bir sürece sürüklediğini üzülerek belirtmek isteriz. Tüm düzenlemeleri ve hak taleplerinizi gerçekleştirebilmek adına faaliyetlerimizi durdurma kararı aldık. Size en yakın sürede bilgilendirme sağlayacağız.”

Yorumlar (0)
4
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 27 Ocak 2022
İmsak 06:44
Güneş 08:13
Öğle 13:22
İkindi 15:57
Akşam 18:21
Yatsı 19:44
Günün Karikatürü Tümü