15.02.2007, 15:42

Fikir Konforu

Sır idrâki, şiir idrâki, zevken idrâk nitelendirmelerinde olduğu gibi idrâk mefhumu İBDA Diyalektiği’nin temel kavramlarından birisi, belki de başlıcası. “Kayan Yıldız Sırrı” isimli şaheserinin iç kapağındaki şiirinde İBDA Mimârı “Güzel güzel yerleşin berbat olmasın mülküm” diyor. “Mülkün melike karşı perde” olduğunun şuuruyla İBDA fikir konforuna birazcık da olsa vakıf olmanın şuur süzgecimize sunduklarını güzel güzel yerleşme istidadında olanlarla paylaşmak istedim.

“Her sanatta o işin ustasından yardım isteyin“
 (Hadis, Aclûnî)
***
“Çile çekmemiş kimsede hayır yoktur.”
 (A.Kadir GEYLÂNÎ Hz.) 
***

“Mü’ minin zaferi geç gelir.”
 (A.Kadir GEYLÂNÎ Hz.)
***
“Allâhü Teâlâ’ dan başka yardımcısı olmayan kişiye zulmedildiğinde Allâhü Teâlâ şöyle buyurur: İzzetim ve celâlim hakkı için, daha sonra da olsa, sana mutlakâ yardım edeceğim.” 
(Hadis, Tirmizî)

***
“Ruhun mükemmelliğini arzulamayan hiçbir insan değerli değildir; bir tarla faresi ya da bir tilki kadar önemsizdir.”
(A.Tarkovsky)
***
“Ve günümüze gelinceye dek yüzyıllar boyunca ruhları hakkında düşünen insanlar fiziksel olarak ortadan kaldırılmıştır, hâlâ da yok ediliyorlar.”
(A.Tarkovsky)
***
“Modern insanın büyüklüğü karşı çıkışında yatar. Bir kelime etmekten aciz, tepkisiz bir kalabalığın önünde kendini canlı canlı ateşe atan ya da elinde pankart, sloganlar atarak meydanlarda yürüyen ve tüm namussuz ve Allâhsızlara hayır diyen insanlara şükürler olsun”
(A.Tarkovsky)
***
“Şimdi yalnızca bir dahî insanlığı kurtarabilir- bir peygamber değil, hayır!-yeni bir manevî ideal formüle edebilecek bir dahî. Fakat bu Mesih nerede? Bize geriye sadece onurumuzla ölmek kaldı”
(A.Tarkovsky)

O Mesih burada, Bolu F Tipi Cezaevinde, “yedikçe şişen lağım künkleriyle” mücadelesine devam ediyor.

Baran Dergisi 6. Sayı

Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 28 Haziran 2022
İmsak 03:27
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Günün Karikatürü Tümü