Bakan Bozdağ: Ömür boyu nafaka adil değil

Bozdağ, "Bir ay evlilikte ömür boyu nafakayı adil de doğru da hiç görmedim, görmüyorum da. Bunun adil olması ve hakkaniyete uygun olması son derece önemlidir. Bu konularda bakanlığın hazırlığı var, o hazırlıklar sürüyor, çözüm önerileri de var, onlar da somuta dönmüş durumda." dedi.

Genel 12.04.2022, 09:16
Bakan Bozdağ: Ömür boyu nafaka adil değil

Adalet Bakanı Beki Bozdağ, gündeme ilişkin açıklamalarında birçok vatandaşın beklediği süresiz nafakanın kaldırılıp kaldırılmayacağı hakkında açıklamalarda bulundu.

Uzun süredir tartışmalara neden olan nafakanın 1988'e kadar süreli olduğunu belirten Bozdağ, bu dönemden sonra değişiklikle nafakanın süresiz talep edileceğinin Medeni Kanun'da yer aldığını belirterek bu alandaki Yargıtay içtihatlarından bahsetti.

Anayasaya aykırı değil

Bozdağ, Anayasa Mahkemesi’nin de bunun anayasaya aykırı olmadığına hükmettiğini söyledi. İçtihat değişikliğiyle süresiz nafaka süreli hale dönebilir demenin bunlardan haberi olmamak ya da haberi olduğu halde farklı şekilde değerlendirmek anlamına geldiğini vurguladı.

2021’de 30 bin civarında nafakaya karar verildi

AA’nın aktardığı habere göre; Bozdağ sosyal devlet ilkesinin gözetilmesi ve toplumda yaşanan sorunun büyüklüğünün ölçülmesi gerektiğini, bütün bunların değerlendirildiğini bildirdi.

Ayrıca, 2021'de 279 bin 700 boşanma davası açıldığını, bunun 180 bininde boşanmaya hükmedildiğini, 30 bin civarında da nafakaya karar verildiğini aktardı.

“Yapmadığımız bir işten yapmış gibi muamele ettiler”

Bozdağ, bu konunun Adalet Bakanlığına getirildikten sonra medyada yer aldığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"Sanki bakanlık medyaya bilgi vermiş. Bu konu medyada yer aldı. Bizim böyle bir bilgi vermemiz söz konusu değil. Ben de medyadan takip ettim. Bir sürü ahkam kestiler, bakanlık şöyle, böyle yapıyormuş diye. Bize de bir sürü eleştiri yaptılar. Yapmadığımız bir işten yapmış gibi muamele ettiler, çok üzüldüm.

“Önceliklerimiz arasında bu soruna ilişkin adım atmak yok”

Şu anda bakanlığımız bu sorunu görüyor, böyle bir sorunu Türkiye'nin var. Bu sorunla ilgili çalışmaları da bakanlığın var. Şu anki önceliklerimiz arasında bu soruna ilişkin adım atmak yok. Önceliklerimiz arasında yok."

“Bir ay evlilikte ömür boyu nafakayı adil de doğru da hiç görmedim”

Çözüm için zamana ihtiyaç olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Bir ay evli kalınıyor uzun süre nafaka ödeniyor.” tartışmalarının hatırlatılması üzerine şu sözleri kaydetti:

"Bir ay evlilikte ömür boyu nafakayı adil de doğru da hiç görmedim, görmüyorum da. Bunun adil olması ve hakkaniyete uygun olması son derece önemlidir. Bu konularda bakanlığın hazırlığı var, o hazırlıklar sürüyor, çözüm önerileri de var, onlar da somuta dönmüş durumda ama bu adımın zamanlaması konusunda zamana ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz. Bir gün evli kalana ömür boyu nafakayı benim vicdanım da kimsenin vicdanı da kabul etmez. Bunu haklı gören biri olduğunu da zannetmiyorum."

“Hâkim hukuka bağlıysa rahattır”

Bozdağ, "Sosyal medya şöyle yazıyor, falan gazeteci böyle yazıyor, filan yorumcu böyle diyor, eğer hâkim ona bakarsa hakim dosyayı unutur. Bu sefer anayasa, hukuk, kanun ve delilden uzaklaşan vicdanla bambaşka bir karar ortaya çıkar. Hakim, 'vicdanım rahat diyorsa', onun vicdanı kanuna, anayasaya, hukuka bağlıysa rahattır. Hiçbir yere bağlı değilse, kamuoyunu tatmin etmeye, medyaya, başka şeylere bağlıysa o zaman o vicdan, rüzgarın önündeki yaprak gibi olur, bir o yana, bir o yana gider." ifadelerini kullandı.

“Bir kadını 23 yerinden bıçaklayanı serbest bırakıyor”

Hakimlerin kararlarının gerekçelendirilmesinin önemli olduğuna dikkati çeken Bozdağ, eksik delille de karar verilememesi gerektiğini bildirdi.

İstanbul'da bir kadına şiddet olayında serbest bırakılan zanlının görüntülerinin ortaya çıkmasının ardından tutuklandığını anımsatan Bozdağ, "Hakim, dosyada yeterli delil olmayınca nasıl karar verecek?" diye sordu. Bozdağ, yeterli delile rağmen karar verildiğinde de bunun gereğinin itiraz yoluyla yerine getirildiğini aktararak, “Cumhurbaşkanımız da ifade etti, bir kadını 23 yerinden bıçaklayanı serbest bırakıyor. Bir defa 23 tane bıçak atan birisini serbest bırakmaya ne anayasamız, hukukumuz, kanunlarımız ne de herhangi bir Türk vatandaşının vicdanı izin verir." dedi.

“Dosyada delil olduğu halde halkı ayağa kaldıran karar benim bildiğim yok”

Bozdağ, hakimlere, savcılara yönelik meslek içi eğitimler düzenlendiğini aktardı. Eksik soruşturma konusunda İçişleri Bakanlığıyla sıkı iş birliğine ihtiyaç duyulduğunu belirtti. İçişleri Bakanlığıyla bu konularda eksiklik olmasın diye olumlu bir diyaloğun bulunduğunu, eksiklerin mümkün olduğunca aza ineceğini, böylece kamuoyunu rahatsız eden olaylara sebebiyet veren kararların da azalacağını vurguladı. "Dosyada delil, bilgi, belge olduğu halde verilen, halkı ayağa kaldıran karar benim bildiğim yok." diyen Bozdağ, eksik soruşturmayı gidermek için de çalışıldığını bildirdi.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü