Bot hesaplarla provokasyon yapan 22 kişi hakkında adli işlem başlatıldı

Siber Suçlarla Mücadele Dairesi, Doktor Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi olayının ardından sosyal medyada dezenformasyon faaliyeti yürütüldüğünü tespit etti. Yapılan çalışmalar sonucunda, söz konusu olayla ilgili etiketlerde paylaşım yapan 34 bin 748 hesaptan 17 bin 745 tanesinin bot hesap olduğu belirlendi. 22 kişi hakkında adli işlem başlatıldı.

Genel 14.07.2022, 16:15 14.07.2022, 16:22
Bot hesaplarla provokasyon yapan 22 kişi hakkında adli işlem başlatıldı

Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve bağlı il birimleri, 6 Temmuz 2022 tarihinde Konya Şehir Hastanesi’nde Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ekrem Karakaya’nın öldürülmesi olayının kısa süre içerisinde sosyal medya platformları üzerinde gündem olduğunu tespit etti.

Söz konusu olay ile ilgili olarak son 1 ay içerisinde kendini doktor olarak tanıtan 2 bin 199 yeni hesap açıldığı, açılan 671 isimli hesaptan 111 bin 239 paylaşım yapıldığı, 1528 adet bot hesap tarafından ise 207 bin 567 paylaşım olmak üzere toplam 318 bin 806 paylaşım yapıldığı görüldü.

Mayısta atılan tweetlerin yüzde 23'ü bot hesaplardan atılmış
Sağlık çalışanlarının ve hastanelerin yeterince korunmadığı, sağlıkta şiddet olaylarına ilişkin yasaların yetersiz olduğuna dair söylemlerin dolaşıma sokularak dezenformasyon faaliyetlerinin yürütülmeye çalışıldığı ve kamuoyu üzerinde panik oluşturabilecek söylemlerin bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesaplar aracılığıyla yayıldığı belirlendi.

22 kişi hakkında adli işlem başlatıldı

Yapılan tüm paylaşımlar incelendi, “halkın bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine düşmanlığa ve/veya kin beslemeye alenen tahrik eden, halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla içerik üreten” hesaplar hakkında çalışma yapıldı.

Sosyal medyanın 'sahte' yüzü: Bot hesaplar

Suç unsuru içerikli paylaşım yapan 22 hesap yöneticisi/kullanıcısı hakkında adli işlem başlatıldı.

Sosyal medya platformu Twitter’da #DoktorumaDokunma #HekimlereOrganizeSaldırı #SağlıktaTerör #DrEkremKarakayaÖLDÜRÜLDÜ #konyaşehirhastanesi #SağlıktaŞiddeteHayır etiketleri ile alakalı olarak yapılan Bot Tespiti çalışmasında; ilgili etiketlere ilişkin toplam 34 bin 748 hesap arasından 17 bin 745 hesabın bilgisayarlar tarafından yönetilen bot hesap olduğu tespit edildi.

"Mücadelemiz hem şiddetle hem art niyetle"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Adana Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesi'nde yaşanan bir kavga olayının ardından halkı endişelendirecek şekilde paylaşım yapan bir hesabın da sahte olduğunu açıklamıştı.

Bakan Koca, paylaşımında şu sözlere yer vermişti:

"Olay yerinden haber veriyor edasındaki hesap SAHTE. Emniyetimiz kendisini Takibe Aldı. Bu gibiler çok ve şiddet olaylarının dozunu “az” buluyorlar. Adana Çukurova Üniversitesi Balcalı Hastanesinde dün yaşananları detayıyla biliyoruz. Mücadelemiz hem şiddetle hem art niyetle."

Bot olmayıp provokasyon yapanlar ne olacak?

Írkçı faşist Ümit Özdağ, İlay Aksoy gibi provokatörler gece gündüz mülteci düşmanlığı yaparak toplumu infilak edecek bomba haline getiriyor. Yetkililer sadece botlarla değil, bot olmayıp göz göre göre provokasyon yapan bu allahsızlara da operasyon çekmeli.

Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü