Çavuşoğlu'ndan Yunan'a ihtar: 1 mil dahi genişlemeye izin vermeyiz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Yunan mercilerince dile getirilen Yunanistan karasularını 12 mile çıkarma planlarına ilişkin sert tepki gösterdi. Çavuşoğlu "Değil 12, Ege’de (Yunanistan'ın) 1 mil dahi karasuyu genişlemesine izin vermeyiz. Meclisimizin bu konuda 1995’de aldığı karar nettir ve halen geçerlidir." dedi.

Genel 29.12.2022, 13:22 29.12.2022, 13:43
Çavuşoğlu'ndan Yunan'a ihtar: 1 mil dahi genişlemeye izin vermeyiz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, düzenlediği yıl sonu basın bilgilendirme toplantısında konuştu.

Konuşmasının başında, "BM, ABD, Rusya, Irak ve rejimle temaslarımız devam ediyor." diyen Bakan Çavuşoğlu, "Milli Savunma Bakanımız ve MİT Başkanımız dün Moskova'da 3'lü görüşmelere katıldılar. Ben de Rus mevkidaşım Lavrov ile görüşeceğim." dedi.

Çavuşoğlu, Yunanistan’ın Ege’de 12 mil karasuyu genişleme iddialarına da sert tepki gösterdi.

Bakan Çavuşoğlu'nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

2022'de küresel belirsizlikler arttı. Ukrayna savaşı, küresel durgunluk yıla damgasını vurdu. İklim değişikliği, düzensiz göç ve terörle mücadele gündemimizde. Dış politikamızda şu temel ilkeleri benimsedik: Krizlerin çözümüne katkı sağlamak, krizle mücadele ederken fırsatları kaçırmamak. Yoğun bir diplomasi trafiğimiz oldu.

Normalleşme çalışmalarımızda önemli mesafe kat ettik. Arabuluculuk konusunda Rusya-Ukrayna dışında da aktiftik. Bu yıl Ukrayna savaşı küresel ve bölgesel güvenliğe en önemli tehdit haline geldi.

Küresel sistemde önemli bir aktör haline geldik

Başından beri barış için çaba gösteriyoruz. Montrö sözleşmesini titizlikle uyguluyoruz. Tahıl anlaşması ile önemli bir katkı sağladık. Esir takasına aracılık ettik. Küresel sistemde önemli bir aktör haline geldik.

Terörle mücadele en önemli gündemlerimizden biri. İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyelikleri bağlamında terörle ilgili endişelerimizi müttefiklerimizin gündemine yeniden soktuk.

Fransa'daki PKK gösterileri

Bölgede temaslarımız sürüyor. Herkesin bize söylediği şu: Bizi PKK'dan kurtarın. Müttefiklerimiz ise bize destek olmak yerine köstek oluyor. Paris'teki olaylar bir kez daha ortaya çıkardı. Hep söyledik, ateşle oynayan bir gün kendini yakar. Umarım müttefiklerimiz bundan ders çıkarır. Umarız müttefiklerimiz bu konuda ders çıkarırlar.

Yunanistan'a ihtar: 1 mil dahi genişlemesine izin vermeyiz

Ege ve Doğu Akdeniz'de hak ve çıkarlarımızı korumaya devam ediyoruz. Milli Savunma Bakanlığı'mız sahada, biz de diplomasi mecrasında haklarımızı kayda geçiriyoruz. Yunanistan'la yılın başında diyalog kanallarını işletmeye çalıştık. İstişari görüşmelerin 64'üncüsünü şubat ayında gerçekleştirdik. Ancak daha sonra Miçotakis'in Türkiye aleyhine kampanya başlatması, Ege'deki tahrikler, soykırım iddiaları ve Batı Trakya Türklerine baskılar nedeniyle diyaloğu askıya aldık. Yunanistan'ın gayriaskeri statüdeki adalarda yaptığı ihlaller konusunda BM'ye 2021'de 2 mektup vermiştik. Yunanistan'ın Lozan ve Paris antlaşmalarından kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmediği takdirde, egemenlik haklarını ülkemize karşı öne süremeyeceğini kayda geçirdik. Yunanistan'ın bize cevaben verdiği mektuplar siyasi içerikliydi. Her seferinde, uzmanlarla birlikte hazırladığımız hukuki karşı argümanlarımızı kayda geçirdik. Yunanistan'ın 2'nci mektubuna cevaben, eylül ayında 3'üncü mektubumuzu BM'ye ilettik. Son günlerde, Yunan basınında özellikle Girit'in çevresinde kara sularının 12 mile çıkarılacağına dair haberler var. Bizim bu konudaki tutumumuz net. Değil 12, Ege'de 1 mil dahi kara suyu genişlemesine izin vermeyiz. Meclis'imizin bu konuda 1995'de aldığı karar nettir ve halen geçerlidir. Yunanistan'ı bir kez daha uyarıyoruz. Arkana almaya çalıştıklarına güvenerek, sahte kahramanlık peşinde koşma. Maceraya atılma. Sonu sizin için hiç iyi olmaz. KKTC konusunda 2 devletli çözüm politikamız güçlü şekilde devam etti. KKTC, yıl içinde 2 devletin işbirliğini temel alan önerilerde bulundu. KKTC'nin Türk Devletler Teşkilatı'na (TDT) gözlemci üye olması tarihi bir kazanım oldu. Bu tabi Rum-Yunan ikilisini çıldırttı."

18 bin kişi tahliye edildi

Ukrayna savaşının başından bu yana 18 bin kişinin tahliyesini sağladık veya katkıda bulunduk. 

Seçimlerin yurtdışında sağlıklı ve güvenli bir şekilde yapılması için altyapımızı güçlendiriyoruz.. Vatandaşlarımıza ayrımcı tutumları takip ediyoruz, İslam düşmanlığı ve yabancı düşmanlığı ile mücadele ediyoruz.

Kamu diplomasisi alanında çalışmalarımız devam ediyor. 2022'de 'Türkiye' adının kullanımını sağladık.

"Mısır'la normalleşme yavaşta olsa ilerliyor"

Normalleşme ve ara buluculuğun iki önemli başlıkları olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, "Normalleşme çalışmamız kapsamında emirlikler ve Suudi Arabistan'la önemli mesafe aldık. İsrail'le büyükelçileri karşılıklı olarak atadık. Mısır'la normalleşme süreci daha yavaş olsa da ilerliyor. Ara buluculuk alanında Rusya-Ukrayna dışında da aktif olduk. Bosna Hersek, Kosova-Sırbistan, Kırgızistan-Tacikistan, Etiyopya, Somali, Somaliland, Venezuela ve Filipinler gibi dosyalarda yıl boyunca gayret gösterdik" dedi.

"Stratejik makanizmayı hayata geçirdik"

Bakan Çavuşoğlu, ABD ile ilişkilere yönelik ise "ABD'yle ilişkilerde, PKK-PYD-YPG'ye Suriye'de verilen destek FETÖ, CAATSA yaptırımları gibi anlaşmazlıklara ve Türkiye düşmanı lobilerin çabalarına rağmen 2022'de mesafe aldık. 'Stratejik Mekanizma'yı hayata geçirdik. Biri bakan seviyesinde olmak üzere 3 tur görüşme gerçekleştirdik. Ocakta bakanlar düzeyinde 2'nci toplantımızı yapacağız. F-16 tedarikinde, girişimlerimiz sonucu kongre kısıtlayıcı şartları kaldırdı. Şu anda süreç olumlu ilerliyor" dedi. 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü