Cemevleri hangi dinin ibadethanesi?

Anadolu 7. Asliye Hukuk Mahkemesi, elektriği kesilen cemevleri davasında, cemevlerini ibadethane statüsünde kabul ederek cemevlerinin elektrik borcu olmadığına hükmetti. Evet, cemevleri ibadethane olabilir fakat hangi dinin ibadethanesi olduğu kararda belirtilmedi.

Genel 15.03.2022, 18:55 21.03.2022, 10:57
Cemevleri hangi dinin ibadethanesi?

Anadolu 7. Asliye Hukuk Mahkemesi, elektriği kesilen cemevleri davasında, cemevlerini ibadethane statüsünde kabul ederek cemevlerinin elektrik borcu olmadığına hükmetti.

Evet, cemevleri ibadethane olabilir fakat hangi dinin ibadethanesi olduğu kararda belirtilmedi. Bunun da belirtilmesi gerekirdi. Zira İslam dininin ibadethaneleri bellidir. Camiler, mescidler İslam dininin ibadethaneleridir. Cemevlerine böyle bir imtiyaz tanınırken İslam dininin ibadethanelerine ise tanınmıyor. Her ne kadar camilerin elektrik faturalarının devlet tarafından karşılandığı söylense de, ısıtma-soğutma gideri adı altında camilerin elektrik faturaları ve muhtelif giderleri, cemaatten toplanan yardımlarla karşılanıyor. Hatta çok yakın zaman önce bazı camilerin elektrikleri, ödenmeyen borcundan dolayı kesilmiş, saatleri mühürlenmiş ve bu mesele hiç gündeme getirilmemişti. Bu hadise dahi camilerin elektrik faturalarının devlet tarafından karşılanmadığını göstermektedir.

Mahkeme kararıyla bu imtiyaza sahip olan cemevleri hangi dinin ibadethanesi ola ki İslam memleketinde, İslam dininin ibadethanelerinin sahip olmadığı imtiyazlara kavuşabiliyor? 

Mahkeme davaya el atmışken bu mevzuya da bir açıklık getirseydi de herkes cemevlerine niçin imtiyaz tanındığını öğrenseydi!

Yorumlar (2)
Mahmut Özmen 9 ay önce
Camilerde sadece devlet aydınlatmayı belli bir kısmını ödüyor belli kısmın üzerinde gelirse cemaat ediyor ısıtmayı yani prizleri devlet ödemiyor cemaatten topluyoruz yani Cami cemaati ödüyor cemevleri de kendi cemaatinden toplasın
Ömer 9 ay önce
“Resûlullah (s.a.v.), kadınlaşan erkeklere ve erkekleşen kadınlara lânet etti." (Buhârî, Libâs 62. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Libâs 28; Tirmizî, Edeb 24; İbni Mâce, Nikâh 22)
Namaz Vakti 28 Kasım 2022
İmsak 06:29
Güneş 07:59
Öğle 12:57
İkindi 15:23
Akşam 17:45
Yatsı 19:10
Günün Karikatürü Tümü