Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı çıktı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu iki ülkenin NATO'ya girmelerine biz evet demeyiz, çünkü o zaman NATO bir güvenlik örgütü olmaktan çıkar.

Genel 16.05.2022, 20:27 16.05.2022, 20:35
Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine karşı çıktı

Türkiye'ye karşı faaliyetler yürüten terör örgütlerine barınma imkanı sağlayan İsveç ve Finlandiya, NATO üyeliği kararı ile gündemden düşmüyor.

Resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Türkiye'ye gelen Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun ile ortak basın toplantısı düzenleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği kararıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülkenin de terör örgütlerine karşı net bir tavrının olmadığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

"İki ülkenin de terör örgütlerine karşı net bir tavrı yok"

"Çok açık ve net bir şeyi söylemem lazım. Her iki ülkenin de terör örgütlerine karşı açık ve net bir tavrı söz konusu değil. Kaldı ki bu süreç içerisinde "Kalkıp biz karşıyız" deseler bile teslim etmeleri teröristlerle ilgili "Teslim etmeyeceğiz" ifadeleri var.

"İsveç terör örgütlerinin zaten kuluçka merkezi. Biz bunların neyine güveneceğiz."

"Bizi ikna etmeye geleceklerse kusura bakmasınlar."

"Pazartesi günü geleceklermiş, bizi ikna etmeye geleceklerse kusura bakmasınlar, yorulmasınlar."

"NATO'ya girmelerine evet demeyiz"

"NATO'ya girmelerine biz evet demeyiz, çünkü o zaman NATO bir güvenlik örgütü olmaktan çıkar, teröristlerin yoğunlaştığı bir yer haline gelir."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Kasım 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:01
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü