Doğu Türkistanlılara polisin muamelesi: Süpüreceğiz hepinizi

Doğu Türkistan'da apartmanda çıkan yangında hayatını kaybedenler için sabah saatlerinde İstanbul'daki Çin Konsolosluğu önünde nöbet başlatan Uygur Müslümanları, polisin gözaltı ve sınır dışı tehdidi ile karşılaştı. Polis, "Süpüreceğiz hepinizi" diyerek tehdit etti.

Genel 30.11.2022, 11:30 30.11.2022, 11:44

Doğu Türkistan Urumçi'de, 24 Kasım'da, karantinada olduğu belirtilen bir apartmanda çıkan yangında, resmi rakamlara göre 10 kişi hayatını kaybetti.

bundan dolayı Türkiye'de yaşayan Uygurlar da sabah saatlerinde İstanbul'daki Çin Konsolosluğu önünde nöbet başlatmak istedi.

Sabah saat 05.00'te Konsolosluk önüne gelen Uygurlar, polis müdahalesiyle karşılaştı.

Sosyal medyada paylaşılan görüntülere göre Uygurları Konsolosluk kapısı önünen uzaklaştırmaya çalışan polis, "Bağırma" diyen bir Uygur kadını "Birazdan hepinizi süpüreceğiz aşağıya" diye tehdit etti. Polis, "Bu şekilde konuşmanız hiç hoş değil" kadına "Yapma ya!" diye yanıt verdi. Uygurlara "Yürü aşağı, sabahın köründe bağırttırma insanı" diye bağıran polis, "Hangi hakla bağırıyorsunuz" diyen kadını itekledi. Ardından çevik kuvvet polislerini çağıran polis yetkilisi, oturma eylemine başlayan Uygurları "Gözaltına al, sınır dışı edeceğiz sizi" diye tehdit etti. Eylemin Konsolosluk önünde yapılmasını engellemeye çalışan polis, "Benim muhatabım Çin" diyen Uygura "O zaman Çin'e git" diye bağırdı. Uygurların "Çin'e geldik, burası Çin işte" yanıtı üzerine ise "Türkiye Cumhuriyeti'ne saygılı davran" diyerek parmak salladı. Polis yetkilisi daha sonra çevik kuvvet polislerine "Gazla müdahale et, yok mu gaz" talimatını verdi.

"Zalim Çin hesap ver" pankartı ve "Yangında 10 değil 44 insan öldü" dövizi taşıyan kitle bir süre çevik kuvvet kalkanları önünde oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra basın açıklaması yaptı. Açıklamada Çin'deki Uygurların karantina koşullarında aç kaldıkları ve dünya ile iletişimlerinin kısıtlandığı söylendi.

Bir Uygur, "Sabahın köründe, kimse kalkmamışken Çin Konsolosluğu önüne geldik. Niye? Biraz geç gelirsek aşağıdan yukarı çıkamayacağımızı bildiğimiz için kimse gelmeden gelelim dedik. 'Boş Konsolosluk önünde niye duruyorsunuz' diyorsunuz. Eminim ki bu kameralar Pekin'de, Şangay'da, Çin İstihbarat Büroları, Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından izleniyor" diye konuştu.

Yorumlar (2)
mehmet büyük 2 ay önce
doğu perinçekin polisleri mi bunlar
Alikamil 2 ay önce
Ne abd ab ne Rus çin İran iki düşman gözüken bloğun ortak düşmanı islam.
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü