"Güvenli bisiklet yolları" oluşturulacak

Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne "güvenli bisiklet yolu" yapılması için binlerce dilekçe ulaştırıldı. O dilekçeler ilgili bakanlıklara iletildi. Bisiklet sürücüleri için güvenli yollar konusunda belediyelere de çağrı yapıldı.

Genel 16.05.2022, 17:23
"Güvenli bisiklet yolları" oluşturulacak

Bisiklet kullanımı özellikle büyükşehirlerde her geçen gün artıyor. Bisiklet yoğun araç trafiğinde alternatiflerden biri haline geldi. Ancak bu durum güvenli bisiklet yolu taleplerini de gündeme getiriyor.

Bisiklet sürücüleri de mavi yolların güvenli hale getirilmesini istiyor. Bu taleple hazırlanan binlerce dilekçe dilekçe Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne ulaştı.

TBMM Dilekçe Komisyonu, başvuruları işleme alarak İçişleri ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlıklarına iletti.

Bakanlıklar yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, yurt genelinde 3 bin kilometrelik bisiklet yolu ve park istasyonu yapımını gündemine aldı. Bu kapsamda hem yeni bisiklet yolları oluşturulacak, hem de güvenliği sağlanacak.

Son beş yılda 54 bin 609 bisiklet kazası meydana geldi

İçişleri Bakanlığı verilerine göre son beş yılda 54 bin 609 bisiklet kazası meydana geldi. Beş yıl içinde bisiklet kazalarında 234 kişi yaşamını yitirirken, 57 bin 649 kişi yaralandı.

Belediyelere de bisiklet yolları konusunda önemli görevler verilecek. Meclis, belediyelerden kendi bölgelerinde bisiklet kullanımını özendirmesini istedi. 

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:11
Öğle 13:22
İkindi 15:59
Akşam 18:23
Yatsı 19:46
Günün Karikatürü Tümü