İşgalci İsrail Batı Şeria'daki baskınlarda 21 Filistinliyi gözaltına aldı

Batı Şeria'da baskınlarını sürdüren işgalci İsrail ordusu 21 Filistinliyi gözaltına aldı, en az 10 kişi de baskınlar sırasında yaralandı.

Genel 10.04.2022, 12:08
İşgalci İsrail Batı Şeria'daki baskınlarda 21 Filistinliyi gözaltına aldı

Batı Şeria'da baskınlarını sürdüren işgalci İsrail ordusu 21 Filistinliyi gözaltına aldı, en az 10 kişi de baskınlar sırasında yaralandı.

İşgalci İsrail askerleri Batı Şeria'da yer alan Cenin kenti, Yabad beldesi, Eriha ve Tulkerim'e sabah saatlerinde baskın düzenledi.

İşgalci İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada, Tel Aviv yakınlarındaki Beni Barak'ta 29 Mart'taki silahlı saldırıyı gerçekleştiren Filistinlinin yaşadığı Cenin yakınındaki Yabad beldesine düzenlenen baskında, şüphelilerden birinin evinde "orduya ait mühimmat, üniforma ve patlayıcı düzenek" bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada, bölgede 8 şüphelinin gözaltına alındığı aktarıldı.

Yerel basındaki haberlere göre İsrail ordu sözcülüğü, İsrail içinde saldırı hazırlığı yapan bir hücrenin mensuplarını aradıklarını, söz konusu kişilerin "silahlarını bırakarak geri Batı Şeria'ya kaçtığını ve Batı Şeria'da operasyonların süreceği" mesajını verdi.

Yabad beldesine düzenlenen baskınlarda silahlı çatışma yaşandığı belirtildi.

Baskınlarda 10 Filistinli yaralandı

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ise İsrail ordusunun düzenlediği baskınlarda en az 10 Filistinlinin yaralandığı, sağlık ekiplerinin yaralılara gerekli müdahaleyi yaptığı aktarıldı.

Açıklamada yaralanmalardan beşinin gerçek mermi, ikisinin mermi şarapnel parçası, birinin darp, ikisinin İsrail ordusuna bağlı köpek ısırması sonucu gerçekleştiği paylaşıldı.

Batı Şeria'da gözaltı dalgası

Filistin kaynakları İşgalci İsrail ordusunun Batı Şeria genelinde 21 Filistinliyi gözaltına aldığını bildirdi.

Söz konusu Filistinlilerden 15'i Cenin kenti ile yakınlarındaki Yabad beldesinde, 6'sı ise Eriha ve Tulkerim yakınlarındaki Nur eş-Şems kampına düzenlenen baskınlarda gözaltına alındı.

Tel Aviv'deki saldırıda 3 kişi ölmüştü

Tel Aviv'de 7 Nisan'da düzenlenen feda saldırısında, 3 kişi hayatını kaybetmiş, 10 kişi de yaralanmıştı. İşgalci İsrail polisi, Batı Şeria'nın Cenin kentinden saldırıyı gerçekleştiren Filistinli gencin sabah saatlerinde öldürüldüğünü duyurmuştu.

İşgal devleti İsrail'de son üç hafta içinde 14 işgalcinin hayatını kaybettiği dört saldırı düzenlendi. İki olayda, saldırganın Cenin'den gelmesi gözleri bu kente çevirmişti.

İşgalci İsrail hükümeti, Tel Aviv'deki son saldırının hemen ardından Cenin kentine açılan güvenlik kontrol noktası Celeme'nin (Gilboa) ikinci bir emre kadar kapatıldığını duyurmuştu.

İşgalci İsrail güvenlik birimleri söz konusu saldırıların ardından alarm durumuna geçmiş, 24 Mart'ta ve dün yapılan açıklamalarda Batı Şeria'ya takviye birlikler yönlendirdiğini duyurmuştu.

İşgalci İsrail askerleri dün de Cenin'e baskın düzenlemişti

İşgalci İsrail ordusu cumartesi sabahı da Cenin kentine baskın düzenlemiş ve silahlı çatışmada bir Filistinliyi öldürmüştü.

İşgalci İsrail askerlerinin gerçek mermi kullandığı baskında 13 Filistinli de yaralanmıştı.

Yorumlar (0)
27
açık
Namaz Vakti 29 Eylül 2022
İmsak 05:27
Güneş 06:51
Öğle 13:00
İkindi 16:19
Akşam 18:58
Yatsı 20:17
Günün Karikatürü Tümü