Kadıköy'de Öcalan lehine protesto yapıldı: 70 kişi tutuklandı

Kadıköy'de HDP'li yöneticilerin de olduğu bir grup, Abdullah Öcalan'a uygulanan görüş yasağının kaldırılmasını isteyerek yürüyüş düzenledi. Uyarılara rağmen yürümek isteyen ve çeşitli sloganlar gruba müdahale eden polis, 70 kişiyi gözaltına aldı.

Genel 12.06.2022, 22:56
Kadıköy'de Öcalan lehine protesto yapıldı: 70 kişi tutuklandı

Kadıköy'de HDP'li yöneticilerin de olduğu bir grup, Abdullah Öcalan'a uygulanan görüş yasağının kaldırılmasını isteyerek yürüyüş düzenledi.

Vatandaşın da büyük tepkisini çeken yürüyüşte güvenlik güçleri, Öcalan lehine sloganlar atan gruba müdahale ederken yürüyüşe katılan HDP'li vekiller Ayşe Başaran ve Feleknas Uca polislere tehditler savurdu. Bakan Soylu, yaşanan arbedede HDP Milletvekili Saliha Aydemir'in bir polise yumruk attığını açıkladı.

Kadıköy'de Abdullah Öcalan'a uygulanan görüş yasağını protesto etmek için düzenlenen yürüyüşe polis müdahale etti.

Öcalan lehine sloganlar atıldı

Bursa'nın Gemlik ilçesinde gerçekleştirilecek yürüyüşün İstanbul ayağı için Kadıköy'de bir araya gelen kalabalık, Serasker Caddesi üzerinden Bahariye Caddesi'ne doğru Öcalan lehine sloganlar atarak yürüdü.

"Hesap vereceksiniz"

Yürüyüşte ön sıralarda yer alan HDP Batman Milletvekili Ayşe Başaran ve Feleknas Uca polisle tartıştı. İki vekil, polislere hakaretler ederek tehditler savurdu. Başaran ve Uca polislere, "Çete başı, mafya, terbiyesiz ahlaksız. Hesap vereceksiniz. Gideceksiniz. Kürt kadınlarına saygı duymayı öğreneceksin. Papucumun polisi." diye bağırdı. Başaran, olayı takip eden basına kendilerine müdahale eden polislerin yargılanacağını söyledi.

İçişleri Bakanı Soylu'dan açıklama

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kadıköy'de düzenlenen yürüyüşle ilgili açıklama yaptı. Soylu, "Terörist cenazesine de, terörist başı için yürümek isteyene de müsaade etmeyiz. Bugün, terörist başı, bebek katiliyle ilgili yürüyüş için Bursa Gemlik'e; içinde PKK'nın emir eri sözde milletvekilleri dahil birçok yerden gitmek isteyenlere hiçbir yerde elbette müsaade etmedik." dedi.

Direnenler gözaltına alındı

Soylu, konu ile alakalı attığı diğer twittinde direnenlerin gözaltına alındığını duyurdu: "Kadıköy'den gitmek isteyip direnenler gözaltında. Polisimize yumruk atan terörist bozuntusunun ismi, HDP Milletvekili Saliha Aydemir. Gerekli suç duyurusu yapılıyor. Kılıçdaroğlu, müsebbibi sensin."

70 kişi gözaltına alındı

Uyarılara rağmen yürümek isteyen ve çeşitli sloganlar gruba müdahale eden polis, 70 kişiyi gözaltına aldı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak 06:38
Güneş 08:04
Öğle 13:23
İkindi 16:06
Akşam 18:32
Yatsı 19:53
Günün Karikatürü Tümü