Müze Gazhane'deki müstehcen çizimler İBB Meclisi'nde tartışıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde, kentin farklı noktalarında sergilenen Şahmeran heykelleri ve Kadıköy'deki Müze Gazhane duvarındaki tepki çeken çizimler tartışıldı.

Genel 16.05.2022, 21:48
Müze Gazhane'deki müstehcen çizimler İBB Meclisi'nde tartışıldı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi'nde, kentin farklı noktalarında sergilenen Şahmeran heykelleri ve Kadıköy'deki Müze Gazhane duvarındaki tepki çeken çizimler tartışıldı.

İBB Meclisi mayıs ayı oturumları, Saraçhane'deki İBB Binası Meclis Toplantı Salonu'nda Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında yapıldı.

İBB Kültür ve Sanat Komisyon Başkanı, AK Parti'li Meclis Üyesi Ahmet Rasim Yücel, verdiği soru önergesinde, İBB yönetiminin kültür sanat faaliyetlerinde en son yaptığı Müze Gazhane’deki duvara çizilen ucubenin, bardağı taşıran son damla olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Kamusal alanda anlam verilemeyen çizimlerde canavardan cinsel organların yapılmış olması, İstanbul halkı tarafından yoğun bir tepkiyle karşılanmış ve bunun üzerine kaldırılmasına neden olmuştur. Bu nasıl zihniyettir, anlamakta zorluk çekiyoruz. Ayrıca yaptırmış olduğunuz birçoğu plastikten 34 adet Şahmeran heykelleri, üstelik uğruna tanıtım programları yapıp 7 milyon gibi astronomik ücretler ödediğiniz, bu faaliyetin de İstanbul halkı tarafından yadırganmış ve tepkiyle karşılanmıştır.

Duvarlara çizdirdiğiniz sözüm ona sanat eserinin adı nedir? Kim, hangi sebeple yapılmasına sebep vermiştir. Sözüm ona sanat eserlerini kime yaptırdınız? Tüm bunlar için İBB kasasından ne kadar para ödenmiştir? Bir kamu kurumunun, toplumun ahlakını bozacak böyle bir çalışmayı yapmasının altındaki anlayışın sebebi nedir?"

CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise Şahmeran heykellerine 7 milyon lira verildiği iddiasının doğru olmadığını, İBB'nin kasasından para çıkmadığını öne sürdü.

Müze Gazhane duvarlarındaki çizimlere değinen Balyalı, İBB'nin festival düzenlediğini, 19 Mayıs'ta açılacak olan festivalin 4 gün süreceğini bildirdi.

Balyalı, şöyle devam etti:

"Bahsedilen karikatür ülkemizin tanınmış karikatüristinin çizmiş olduğu bir karikatürdür. O kapsamda sergilenmiştir. Burada festival kapsamında gösterime çıkacak olan karikatürler de hepsi sergilenecektir. İstanbullular, 19-22 Mayıs tarihleri arasında, her gün saat 11.00'den itibaren bunları görecektir. Bunlar, Büyükşehir Belediyemizin para vererek yaptırdığı, çizdirdiği karikatürler değil. Ben buraya bakınca (çizimlere) sadece karikatür anlıyorum. Başkası buraya bakınca başka bir şey anlıyorsa o onun problemi, bizim problemimiz değil."

AK Parti Grup Sözcüsü Murat Türkyılmaz da, "Bugün o görselin gelen tepkiler üzerine oradan kaldırıldığı yönünde bir bilgi var. Biz Cumhur İttifakı olarak o görsellerin ve benzer sanat eserlerinin umuma açık yerlerde sergilenmesini doğru bulmuyoruz. Bu konuda İBB yönetimini hassasiyete davet ediyoruz." dedi.

CHP'li Tarık Balyalı tekrar söz alarak, "Sergi alanının içerisinde çeşitli karikatüristlere ait olan farklı karikatürler, 4 gün boyunca sergilenecektir. Bu sadece bir tanesiydi, diğer karikatürler de sırayla hepsi orada sergilenecek. Özel olarak kaldırılmış değil." diye konuştu.

Konuşmaların ardından soru önergesi kabul edildi.

İSPARK zammı ve mezarlıklardaki çeşmelerden su akmaması

AK Parti'li Meclis Üyesi Oktay Koçbıyık, verdiği soru önergesinde, mezarlıklarda bakım ve temizlik hizmetlerinin neden yapılmadığını, mezarlıklardaki çeşmelerden suların neden akmadığını sordu.

Murat Türkyılmaz ise İSPARK'a değinerek, bu kurumun AK Parti döneminde kurulduğunu ve İBB'nin yüz akı kuruluşlarından birisi olduğunu ama bugün borç sarmalında ve finansal krizle uğraştığını söyledi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun personele yüzde 54,44 zam yapacağı yönündeki siyasi şovu sonrasında birçok kurumda olduğu gibi İSPARK'ta çalışan emekçilerin de çok mutlu olduğunu fakat bu sevinçlerinin çok uzun sürmediğini dile getiren Türkyılmaz, İSPARK yönetiminin bu zamları bugüne kadar personele yansıtmadığını belirtti.

İSPARK yönetiminin adeta bir akıl tutulması örneği olarak çalışanlara kısa mesaj attığını kaydeden Türkyılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"(Mesajda) 'İSPARK'ın personele zam yapabilmesi için yeni İSPARK ücret tarifelerini meclise sunduk. Bu tarifelerin kabulü halinde personelimize yüzde 54,4 zam yapacağız.' Bu acayip ve yenilikçi fikir kimin aklına geldi bilmiyoruz ama kurumsal ciddiyeti yerle bir eden bu yaklaşımı en şiddetli şekilde kınıyoruz. İSPARK yönetimi aslında şunu söylüyor. 'Biz yine siyasi popülizm yaptık, hesapsız, kitapsız personelimize zam sözü verdik. Baktık pabuç pahalı bu iş bilmezliğin bedelini İstanbullulara parklanma ücreti olarak ödetmeye karar verdik.' Kusura bakmayın. İstanbullular ve bu meclis, sizin arkanızı toplamak zorunda değil. Peki şimdi ne yapacağız? Personele zam sözü veren başkan, burada değil fakat biz onun şovunun faturasını nasıl çözeceğiz diye meclis üyeleri olarak bunun derdindeyiz.

Buradan İBB Başkanına sesleniyoruz, İSPARK personeline vermiş olduğunuz sözleri tutmanız için bu yükü İstanbullulara parklanma ücreti olarak yansıtılmasına müsaade etmeyeceğiz. Yaptığınız işgüzarlığın bedelini siz ödeyeceksiniz. Politik demagojinin bedelini İstanbullulara asla ödetmeyeceğiz. Bizler makul oranda ekonomik dalgalanmalar sebebiyle kurumun selameti için daha iki ay önce zam yapılmasına rağmen tarifenin bir kısmını kabul edeceğiz fakat personele zam için gerekli tutarın tamamlanabilmesi için getireceğiniz sermaye artışı ya da sübvanse kararına da onay vereceğimizi ve destek olacağımızı buradan ifade etmek istiyoruz. Bu sebeple ilgili komisyonun kararına yardımcı olmak adına çarşamba günü komisyonumuz bu konudaki kararını açıklayacak. İSPARK yönetiminin, sermaye artışı konusunda, komisyonumuza bildirmesini, bu konuda Cumhur İttifakı olarak destek vereceğimizi ve İSPARK emekçilerinin, çalışanlarının her zaman yanında olduğumuzu bu vesileyle ifade etmek istiyorum."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 01 Aralık 2022
İmsak 06:31
Güneş 08:02
Öğle 12:58
İkindi 15:22
Akşam 17:44
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü