Ne oldu Saqib, Taliban’ın zaferi sana da mı ağır geldi?

Neredeyse bir buçuk asırdır işgalciler tarafından mezarlığa dönen Afganistan için yarım asırdır mücadele veren Taliban’ın varlığı Afganistanlı Saqib’e ağır gelmiş.

Genel 19.05.2022, 18:38 25.05.2022, 16:56
Ne oldu Saqib, Taliban’ın zaferi sana da mı ağır geldi?

Kendisi de bir Afgan olan ve Independent’te yazan Faiza Saqib, Batı kompleksiyle Taliban nefreti yayıyor.

ABD’nin Taliban tarafından hezimete uğramasına çok üzülen ve ağlak vaziyette “Ülkem yine Taliban'ın eline düştü, tüm dünyadan Afganlar çaresiz hissediyor” diye feryatlar yakan Sagib, Afgan halkının rahat yüzü görmemesini Taliban’ın varlığına bağlıyor.

Aşağılık kompleksi içinde Taliban’a ateş püsküren Saqib, yıllardır İslâm coğrafyasında yürütülen sömürge faaliyetlerinin, insan kıyımının, işkencelerin ve akla hayale gelmeyecek her türlü kötülüğün mimarının ABD olduğunun şuurunda değil mi?

Taliban’ın ABD’ye karşı yıllardır sürdürdüğü mücadele meyvesini verdi ve yenilmez zannedilen ABD Afganistan topraklarında perişan edilmedi mi?

Ne oldu Saqib, ABD’ye köpeklik yapan Batıcılar gibi, Taliban’ın zaferi sana da mı ağır geldi?

İslam’ın gölgesinde insanca ve şereflice yaşamak yerine ABD’nin sömürgesi altında şerefsizce yaşamak mı hoşuna gidiyor?

Saqib, son yazısında “Taliban İslam’ı temsil etmiyor” diyor ve ardından “Bir barış dini olan İslam, yaptıkları zulümleri "Cihad" diye adlandırmayı ve dünyada neden oldukları şiddeti haklı göstermeyi seçen bireyler tarafından lekeleniyor. Bu durum yanlış, mide bulandırıcı ve kesinlikle yanıltıcı.” diyerek de Taliban’a olan nefretini izhar ediyor.

Soralım Saqib’e, aynı nefreti 1839-1919 tarihleri arasında kendi ülken Afganistan’ı işgal eden İngilizlere de gösterdin mi?

1979-1989 yılları arasında Afganistan’ı işgal eden Sovyetlere de gösterdin mi?

2001-2021 yılları arasında Afganistan’a ABD tarafından bombalar yağdığında da gösterdin mi?

Neredeyse bir buçuk asırdır işgalciler tarafından mezarlığa dönen Afganistan için yarım asırdır mücadele veren Taliban mı seni nefret küpüne çevirdi?

ABD’nin Afganistan’da kadınlara yaptıklarını unutan Saqib, son yazısında kadınlar için düzenleme yapan Taliban’ı kadın meselesi üzerinden de zalimlikle suçluyor.

Yine ABD’yi hezimete uğratıp ülkenin kontrolünü eline alan ve geldikleri gibi Afganistan’da ne kadar suç ve suçlu varsa mücadeleye girişen Taliban için Sagib, “Taliban'ın ülke kontrolünü ele geçirmesi Afganistan'ı karanlık çağlara geri taşıdı. ‘Taliban’ın değiştiği’ ve dünyanın Taliban rejiminin bu yeni ve gelişmiş haline güvenmesi gerektiği anlatısı yalandan başka bir şey değil. İktidarlarının kurulmasından kısa süre sonra bu yalan vaatleri meydana çıktı. Ama yine de, onca yalandan sonra neden hâlâ daha bu adamlara kürsü ve söz hakkı veriyoruz?” diye iftira atmaktan çekinmiyor.

Müslüman gibi gözüken ama zihni tamamen Batı’ya endekslenmiş Afganistanlı Saqib, kürtajı bir hak olarak telakki ediyor:

“Bir kadının vücudunu kontrol ve denetim altına almak utanç verici. Kadınlar olarak özgürlüğe kavuşmak için uzun ve zorlu bir mücadele verdik ancak sonra erkeklerin özgürlüğümüzü elimizden aldığına tanıklık ettik. Bu hafta Hindistan'da başörtüsü kavgasını, Taliban'ın burka yasasını ve son olarak da Roe-Wade davasıyla kadınların kürtaj haklarının kısıtlanmasını gördük."

Saqib belli ki, ABD tarafından ele geçirilmiş bir Afganistan hayali kuruyor. Böylece kadının vücudunu İslam değil de Batı kontrol altına alsın. Kadın İslam’ın çerçevesi içinde bir özgürlük değil de Batı anlayışının esareti altında “özgür” kalabilsin.

Haber yorum: M. Taha İnci

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 06 Şubat 2023
İmsak 06:37
Güneş 08:03
Öğle 13:23
İkindi 16:07
Akşam 18:33
Yatsı 19:54
Günün Karikatürü Tümü