Recep Tayyip Erdoğan: Üstad, bütün dahiler gibi, anlaşılması ve anlatılması zor bir sanatkardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı'nın Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlediği ''Zindandan Mehmed'e Mektup Sergisi'' açılış töreni ve ''Reis Bey'' tiyatrosunun gösteriminde açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamalarında Üstad Necip Fazıl'ın öneminden bahsetti.

Genel 13.05.2022, 21:11
Recep Tayyip Erdoğan: Üstad, bütün dahiler gibi, anlaşılması ve anlatılması zor bir sanatkardı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Necip Fazıl Kısakürek Kültür ve Araştırma Vakfı'nın Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlediği ''Zindandan Mehmed'e Mektup Sergisi'' açılış töreni ve ''Reis Bey'' tiyatrosunun gösteriminde açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan açıklamalarında Üstad Necip Fazıl'ın öneminden bahsetti.

Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde:

"Üstad, bütün dahiler gibi, anlaşılması ve anlatılması zor bir sanatkardı"

Necip Fazıl Kısakürek, herhangi bir şair olmanın ötesinde, şairlerin sultanıydı. Üstad, bütün dahiler gibi, anlaşılması ve anlatılması zor bir sanatkardı. Mazi ile ati arasında irtibatın koparıldığı bir dönemde kabalıkların ve kalabalıkların karşısına eserleriyle çıktı. Davası uğruna bedel ödemekten hiç kaçmadı.

"Hakikatleri korkusuzca dile getirdi"

Emsalsiz bir hatipti, kürsülere sığmayan bir mücadelenin yılmaz savunucusuydu. Aydın zorbalığına teslim olmadığı için gerici gibi aşağılamalara maruz kaldı. Hakikatleri korkusuzca dile getirdi. O'nu tarihe gömmek isteyenlerin bugün esamesi bile okunmuyor. Bu millete kimseye muhtaç olmadan ruh kökünden aldığı cesaretle var olabileceğini gösterdi. 'Umudun, kurtuluşun, diriliş ruhunun kaynağı Türkiye'dir' demekten bir an olsun geri durmadı.

"Tek kalsakta mücadele vereceğiz"

O dönem öz yurdunda parya olan bu millet, özgüveni onun kelimelerinde buldu. Necip Fazıl, bu millete kimsenin icazetine muhtaç olmadan var olunabileceğini gösterdi.

Fikir dünyası çoraklaşmış heyecanı körelmiş, azmi kırılmış bir milletin büyük davaları taşımaya ve güçlü bir gelecek inşa etmeye gücü yetmez. Zorluklar bu mücadeleden geri kalma bahanesi olamaz.

Dün de kendi bencil hesapları için ülkeyi ateşe atmaktan çekinmeyenler vardı. Bugün de aynı yoldan gidenler var.

Kalabalıklar içinde tek kalsak da mücadele vereceğiz.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:09
Öğle 13:01
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü