Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının kimlik bilgileri değiştirildi

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G etrafında yaşanan hâdiselerle alakalı yeni bir gelişme yaşandı. TBMM’de kurulan Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu bugün toplandı.

Genel 25.01.2023, 23:12
Yusuf Ziya Gümüşel’in kızının kimlik bilgileri değiştirildi

Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G etrafında yaşanan hâdiselerle alakalı yeni bir gelişme yaşandı. TBMM’de kurulan Çocuk İstismarının Araştırılması Komisyonu bugün toplandı.

Meclis Araştırma Komisyonu, bugün Ak Parti Aksaray Milletvekili Cengiz Aydoğdu başkanlığında üçüncü kez toplandı.

Komisyonun toplantısında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Hukuk Hizmetleri Genel Müdürü Hakan Ay bakanlığın çalışmalarına ilişkin sunum yaptılar.

Çocuk Hizmetleri Genel Müdürü Musa Şahin, çocuk istismarına ilişkin, "Özellikle istismar alanında çalışan, şu anda Türkiye genelinde kız-erkek çocuklarımıza hizmet veren 35 adet ihtisaslaştırılmış çocuk evleri sitelerimiz var. Burada da yaklaşık 950’ye yakın çocuğumuz şu an bakım ve koruma altında. Bu çocuklarımıza özel bir program uyguluyoruz, diğer çocuk evleri sitelerinde kalan çocuklarımızın haricinde özel bir program uyguluyoruz, ANKA Çocuk Destek Programı dediğimiz çünkü travmaları biraz daha ağır ve psikososyal sürecin biraz daha dikkatli yürütülmesi gereken bir grup var karşımızda. Özellikle istismara uğrayan çocuklara acil koruma kararı alındıktan sonra bu süreci hemen, hızlıca başlatıyoruz" dedi.

Kadının Statüsü Genel Müdürü Gülser Ustaoğlu, kadın konukevlerinde 2022 yılında hizmet alanlara ilişkin, "47 bin 925 kadın ve beraberindeki 32 bin 814 çocuk olmak üzere 2022 yılında toplam 80 bin 739 kişiye hizmet sunduk kadın konukevlerimizde" bilgisini paylaştı.

“Yetersiz kaldık” dediler

Ustaoğlu, "H.K.G.’nin talebi doğrultusun da mevcut tedbirlerin kadın ve çocuğun korunması noktasında yetersiz kaldığını anladığımız için de 6284 sayılı Kanun kapsamında kimlik bilgi ve belgelerinin süresiz olarak değiştirilmesini de sağladık mağdur kadınımızın" dedi.

"H.K.G. 30 Kasım 2020 tarihinde çocuğuyla birlikte evinden kaçmak suretiyle ayrılmış, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığına başvurarak eşinin kendisine küçük yaştan itibaren cinsel istismarda bulunduğuna ve 2012 yılında yaşının tespiti yapılırken de hastanede yerine bir başkasının kemik testine sokulduğuna ilişkin şikâyetçi olmuş ve savcılık makamının yönlendirmesi sonucu çocuğuyla birlikte Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı kadın konuk evlerinden barınma hizmeti almaya başlamıştır.

Soruşturma devam ederken tabii, savcılık gerekli iş ve işlemleri yapmış; tutukluluğa sevk etmiş, orada adli kontrol hükümleri verilmiş, dosya kapsamı değerlendirilmiş ama en nihayetinde iddianamenin düzenlenmesi 31 Ekim 2022 tarihinde mümkün olmuş. İddianame düzenlendikten sonra da İstanbul Anadolu yakası Ağır Ceza Mahkemesi’nin ilgili dosyasına kayden dava açılmış, 27 Kasım 2022 tarihinde de ilk tensip duruşması yapılmış; sanıkların tutuksuz yargılanmasına, tarafların dinlenmesine gibi ara kararlar konulmuş, bu söz konusu karar da Bakanlığımıza 2 Aralık 2022 tarihinde tebliğ edilmiş; 2 Aralık 2022 tarihinde tebliğ edildiğinde, aynı gün Bakanlığımız dosyaya müdahillik dilekçesini sunmuş ve dosyayı takibe almış."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 30 Ocak 2023
İmsak 06:43
Güneş 08:10
Öğle 13:22
İkindi 16:00
Akşam 18:24
Yatsı 19:47
Günün Karikatürü Tümü