Mısır’ın Firavunlara Dönüşü

Müslüman kökenlerin göz ardı edildiği, İslam tarihinin adeta ‘karanlık çağ’ olarak görüldüğü Mısır’da Sisi dönemiyle birlikte putperest kökenler tekrardan diriltilmeye çalışılıyor.

Görüş 16.04.2021, 13:48
Mısır’ın Firavunlara Dönüşü

Avrupa’da modern çağın en önemli müesseselerinden biri olan ulus devletler, artık kendisine bigâne kalamadığımız bir vakıadır. Osmanlı’nın parçalanma sürecine girmesinde ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda da en önemli motivasyon kaynaklarından biri olan ulus devlet fikri, belli coğrafi sınırlar dahilinde ortak dil, kültür, tarih ve değerleri paylaşan bir toplum yani millet-ulus inşasını amaçlar. Modern çağın millet anlayışı kültürel veya etnik temellere dayanmaktadır. Uluslar kendi kendilerini idare edebilme hakkına sahiptir. Ulus inşasında tarihî motivasyon çok ehemmiyetli bir yere sahiptir.

Mısır devletinin de son yüz yıllık tarihine baktığımızda ulus devlet inşa sürecinin firavunlar dönemi üzerinden gerçekleştirilmeye çalışıldığı görülüyor. İlk olarak 20. yüzyılın başında firavunizm akımı ile ayyuka çıkan bu ilgi, Mısır halkının asıl kökenlerinin Antik Mısır’da olduğunu söyler. Buna düşünceye göre; firavunlar yönetiminin ardından Mısır’ı hiçbir zaman yerel halk yönetmemiş bu nedenle de asıl kökenlerden kopuş süreci yaşanmıştır. Ancak Firavunculuk akımı tarihsel verilerin de yardımı sayesinde tekrar Mısır halkının köklerine gitmeyi ve yeni bir ulusun inşasını gerçekleştirmeyi hedefler.

Firavunizm akımı uzun süre varlığını sürdüremez ve bir süre sonra geri plana itilir. Ancak Mısır devletinde Firavunlar dönemine olan ilgi asla sönmemiştir. Çünkü Mısır devleti köklerinin hep o dönemlerde olduğunu düşünmektedir. Bu durumun canlı örneğini ise günümüzde Sisi yönetiminde görmekteyiz. Sisi yönetimi eğitim ve kültür politikaları ile tekrardan Firavunlar dönemini canlandırmayı hedefler gözükmekte.

Nisan başında 18 kral ve 4 kraliçe mumyası, 'Firavunların Altın Geçidi' olarak adlandırılan kortejle Kahire'deki müzeden Giza'daki yeni müzeye taşındı. Oldukça gösterişli bir şekilde yapılan bu geçit, bizlere az önce bahsettiğimiz hususları tekrar düşünmeye itiyor. Ayrıca son yıllarda Mısır genelinde yapılan kazılar, bulunan yeni mezar kalıntıları ve bunlar üzerinden dünya piyasasına yapılan tanıtım çalışmaları Mısır’ın ilgisinin nereye dönük olduğunu bizlere gösteriyor.

Son olarak ise antik döneme dair ilginin sırf turizm maksatlı olmadığını göstermek adına Mısır Eğitim Bakanlığının aldığı kararı hatırlamamız gerekiyor. İlkokul seviyesindeki öğrencilerin programına dört yıl boyunca Mısır hiyeroglifisi okuma dersi eklendi. Böylece daha ilköğretim düzeyindeki öğrencilerden başlayarak Antik Mısır uyanışı tekrardan hortlatılmaya çalışılacak.

Müslüman kökenlerin göz ardı edildiği, İslam tarihinin adeta ‘karanlık çağ’ olarak görüldüğü Mısır’da Sisi dönemiyle birlikte putperest kökenler tekrardan diriltilmeye çalışılıyor. Binlerce alimin mezarını bakımsız halde bekleten Mısır yönetimi, “asıl kökenleri” mevzu bahis olduğunda milyon dolarlar harcayarak gösterişli etkinlikler yapabiliyor. Bu anlamda Türkiye’nin yakın tarihi ile de benzerlik kurabileceğimiz Mısır’ın gidişatını takip etmek bizim için önemli gözüküyor.

Haber-Yorum: Abdulkerim Kiracı

Yorumlar (0)
-2
hafif kar yağışlı
Namaz Vakti 23 Ocak 2022
İmsak 06:47
Güneş 08:16
Öğle 13:21
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:40
Günün Karikatürü Tümü