Soruşturma: Kemalist tarihin Çanakkale çarpıtması

Tarihçi-Yazar Said Alpsoy, “Çanakkale Zaferi’nin Mustafa Kemal’in zaferi olarak gösterilmesi resmi tarihin bir yalanı ve çarpıtmasıdır. Bu savaşta büyük rol sahibi olan üç paşadan hiç bahsedilmiyor.” dedi.

Görüş 18.03.2022, 16:17 22.03.2022, 16:46
Soruşturma: Kemalist tarihin Çanakkale çarpıtması

Tarihçi-Yazar Said Alpsoy, Mustafa Kemal’in Çanakkale Zaferi’ndeki rolüne dair Baran’a açıklamalarda bulundu. Alpsoy, Çanakkale Zaferi’nin Mustafa Kemal’in zaferi olarak görülmesinin resmi tarihin bir yalanı ve çarpıtması olduğunu aktardı.

Çanakkale Zaferi’ni Mustafa Kemal’in dehasına bağlı olarak görmenin büyük yanlış ve çarpıtma olduğunu dile getiren Alpsoy, ayrıca kimi tarih yorumcularının “Mustafa Kemal’in en küçük yararı bile yoktur.” demesini de yanlış buluyor.

Tarihçi Alpsoy, Çanakkale’ye dair şunları söyledi:

“İlk çıkarmanın yapıldığı günler 24 Nisan günü ve daha sonra ağustos ayında Anafartalar muharebelerinde, Çanakkale harbinin genelinde Mustafa Kemal’in olumlu etkisi olmuştur; ama bu etki kesinlikle stratejik boyutta değildir. Ya da şöyle diyelim, “Mustafa Kemal olmasaydı Çanakkale muharebesi kaybedilirdi.” dedirtecek boyutta değildi.  

Resmi tarih 3 paşayı görmezden geliyor

Çanakkale Zaferi’nde Mustafa Kemal’den daha fazla rol oynamış başka komutanlar da vardır. Mesela Boğaz’ı koruyan toplardan sorumlu Albay Cevat gibi. Esat paşa ve onun kardeşi Vehib Paşa gibi. Ve konumları itibarıyla muharebenin büyük kısımlarına Mustafa Kemal’den daha çok etki etmişler ve zaferin kazanılmasında daha çok rol oynamışlardır. Fakat resmi tarih bilinçli bir şekilde Mustafa Kemal kültü adına ötekileri özellikle gözlerden ırak tutmuştur.

Mustafa Kemal’in hatası sonucu nice asker şehit oldu

Dediğim gibi Mustafa Kemal’in 24 Nisan ve ağustos ayında önemli etkisi olmuştur; ama 19 Mayıs 1915 taarruzunda aşağı yukarı 10 bin Osmanlı askerini bir hiç uğruna çok yanlış bir taarruza kaldırılarak şehit ettirilmesinde de Mustafa Kemal birinci derecede sorumludur.

Balkan harbinde olduğu gibi Mustafa Kemal orada çok kötü bir taarruz planlaması hatası yapmıştır. İlk andan itibaren bu hatanın farkına varmıştır. Yani her safhasında facia denilebilecek, harp okullarında kötü taarruz örneği olarak derslerde okutulabilecek derecede çok kötü bir taktiktir.

Çanakkale muharebelerindeki bu gerçekler başından beri resmi tarih tarafından gizlenmektedir.”

Bir yarbayın koca cepheyi komuta ettiği iddiası saçma

Tarihçi-yazar İbrahim Tatlı ise koca bir savaşı Mustafa Kemal’in yönetip kazandığını iddia edenlere şunları söylüyor:

“O savaşta Mustafa Kemal’in rütbesi yarbaydır ve yarbayın kaç kişiyi komuta ettiği bellidir. Çanakkale cephesine sevk edilen asker sayısı ise yüz binlercedir. Yani bu kadar askeri, bir yarbayın komuta ettiği iddia ediliyor. Bu mümkün değil, olamaz da. Burada sadece belli bir ismi öne çıkarmak için ortaya atılan, baştan sona saçma ve çarpık bir iddia var.

“250 bin şehit verdik” diyorsunuz. 250 bin ölüm kaydı varsa, bir de sağ kalan askerlerle beraber ne kadar büyük bir yekûn ortaya çıkıyor. Burada yarbayın komuta edeceği birlik en fazla 3-5 bin askerden oluşur. Bu savaşta yüzbinlerce askerin stratejik olarak baştan sona sevk ve idaresi söz konusu. Bunu yapan insanlar nerede? Neden isimlerinden bahsedilmiyor?”

Soruşturma: M. Taha inci

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (1)
Doğrucu Davut 3 ay önce
Resmi tarih zehri he, sizin ilacı ancak cahiller içer.
Namaz Vakti 07 Aralık 2022
İmsak 06:37
Güneş 08:08
Öğle 13:00
İkindi 15:22
Akşam 17:43
Yatsı 19:09
Günün Karikatürü Tümü