“Hasta Adam“ Batı

Devlet-i Aliyye'ye "Hasta Adam" yaftası vurarak o günden bugüne ölmesini bekleyen Batı, hastalık sandığı emarelerin hakikatiyle toslaşacağı güne doğru adım adım yaklaşıyor..

Siyaset 12.09.2014, 12:03 15.09.2014, 11:58
“Hasta Adam“ Batı

11 Eylül’ün şuuraltı hâlâ taze!

Hollanda İstihbarat Servisi (AİVD) Başkanı Rob Bertholee, Vrijnederland dergisine yaptığı açıklamada, Suriye ve Irak'ta savaşan kişilerin Avrupa'da 11 Eylül tarzı saldırılar düzenleyebileceklerini belirtti.

Bertholee, bu kişiler arasından sekizinin Hollanda’da şehadet eylemi yapmak için hazır olduğunu düşündüklerini dile getirdi. Londra, Irak ve Suriye’deki gelişmeler sonrasında ülkedeki terör tehdidi seviyesini ‘önemli’den ‘ciddiye’ yükseltmişti. ‘Ciddi’ seviyesi, ülkedeki olası saldırı tehdidiyle ilgili ikinci en önemli seviye anlamına geliyor.

İngiliz İçişleri Bakanı Theresa May, kritik bir durumun söz konusu olmadığını söyledi.

Bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan David Cameron, Suriye ve Irak'ta savaşmak üzere İngitere'den en az beş yüz kişinin bu ülkelere gittiğini söyledi.

Bir diğer terör uyarısı 30 Ağustos tarihinde Suudi Arabistan Kralı Abdullah’tan gelmişti.

Kral Abdullah Cidde'de yabancı büyükelçilere verdiği resepsiyonda yaptığı konuşmada, "Bu mesajı liderlerinize iletmenizi rica ediyorum. Bu sefer terörizm erdemle ve hızla savaşılması gereken şeytani bir güç halini aldı. Eğer ihmal edilirse eminim ki bir ay sonra Avrupa'ya, ondan bir ay sonra da ABD'ye sıçrayacaktır" dedi. Kuklası olduğu ABD’nin Irak’taki katliamlarına tek kelime etmeyen Kral Abdullah’ın Avrupa ve Amerika için telaşlanması da dikkatlerden kaçmadı.


Sistemdeki hakimiyetini kaybeden NATO gücünü kazanmaya çalışıyor…

NATO, Ukrayna bunalımının ve IŞİD hareketinin oluşturduğu ve giderek artan kaygılar karşısında yeni bir öncü güç oluşturulmasını kararlaştırdı. Karar Galler'de düzenlenen NATO liderleri toplantısında alınan kararlar açıklandı.

NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, Hazırlıklı Eylem Planı'nın bir parçası olarak tasarlanan yeni gücün binlerle ifade edileceğini ve birkaç gün içinde dünyanın herhangi bir yerinde konuşlandırılacak şekilde tasarlandığını kaydetti.

Rasmussen, "Bu çalkantılı dönemde NATO, müttefiklerini her türlü tehdide karşı korumak için her çeşit görevi yerine getirmek üzere, tam anlamıyla hazırlıklı olmalıdır. Tek bir müttefike saldırmayı düşünseniz bile, tüm ittifakı karşınızda bulacaksınız." dedi.

İngiltere, yeni NATO gücüne, deniz ve hava kuvvetleriyle, özel güç niteliği taşıyan 1000 dolayında personel katkısında bulunmayı önerdi. Rusya ile sınırı olan NATO üyeleri Moskova'nın Ukrayna'daki müdahalesini giderek artan bir kaygıyla izliyor.

Galler zirvesinde ele alınan bir diğer tehdit de, Irak ve Suriye'deki büyüyen IŞİD tehlikesi oldu. Rasmussen, NATO'nun IŞİD militanlarıyla savaşılması için Irak'tan gelecek her talebin ciddi şekilde inceleneceğini bildirdi.

Jonathan Marcus'a göre, kuvvet pekiştirme planlarının, yoğunlaştırılacak tatbikatlarla kapsamlı şekilde denenmesi ve NATO planlamacılarının, ittifak sınırları çevresinde olup bitenleri daha iyi anlamaları için, istihbarat derleme ve değerlendirme faaliyetlerinin artırılması gerekecek.

Öte yandan, Alman hükümetinin Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’ne silah yardımında bulunma kararına ilk başta ‘temkinli’ yaklaşan Ankara, Almanya’nın kararına benzer bir yaklaşımın İngiltere’de düzenlenen NATO zirvesinde de gündeme gelmesi ihtimaline karşı özel bir dosya hazırlamıştı. Aslında bu dosyada neler olduğunun ipuçlarını dünya kamuoyu, ABD Başkanı Obama ile Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın görüşmesinin ardından öğrendi. Irak-Şam İslam Devleti’ne karşı bir gönüllüler koalisyonu oluşturulması ve Bağdat yönetimine silah verilmesi fikrine karşı çıkan Erdoğan, silahların kontrolsüz kalabileceğini, Irak’taki mezhep çatışmasını körükleyebileceğini, dahası Türkiye’deki çözüm sürecini baltalayabileceği ihtimalini gündeme getirdi.

Türkiye'nin stratejisi

Peki, Türkiye IŞİD’le mücadelede nasıl bir strateji izlemeyi planlıyor? Türk diplomatik kaynaklar, Türkiye için temel önceliğin 49 diplomatik personelin serbest kalması olduğuna dikkat çekip, bu konuda tüm çalışmaların sürdüğüne vurgu yapıyor. Aynı kaynaklar, bu konuda NATO müttefiklerinin desteğini daha da artırmasını istediklerini belirterek, Türkiye’nin mevcut durumda IŞİD’e karşı yapılabilecek her şeyi yaptığının altını çiziyor.

Ankara, Almanya’nın Kürt Bölgesel Yönetimi’ne başladığı silah sevkiyatını da yakından takip ediyor. Silahların, Kürtler tarafından ‘dikkatli kullanılması’ için Kürt Bölgesel Yönetimi ile ‘gerekli irtibatın’ sağlandığını anlatan Türk diplomatik kaynaklar, “Durum kontrol altında. Bölgesel Kürt Yönetimi ile kurulan iletişim hattı sağlıklı bir şekilde işletiliyor. Tek beklentimiz, silah sevkiyatının hiçbir sorun yaşanmadan Irak’ın istikrarına katkıda bulunacak şekilde değerlendirilmesi” yorumunu yapıyor.

Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 06 Ekim 2022
İmsak 05:34
Güneş 06:58
Öğle 12:57
İkindi 16:10
Akşam 18:46
Yatsı 20:05
Günün Karikatürü Tümü