Mısır'daki İdam Kararlarına Protesto

23 Şubat Gençlik Hareketi’nin çağrısıyla Fatih Camii’nde toplanan binlerce kişi Mısır’da 529 kişinin idam kararını protestosu için yürüdü.

Mısır'daki İdam Kararlarına Protesto


Fatih Camii’nde kılınan öğle namazının ardından 23 Şubat Gençlik Hareketi üyeleri ile imam hatip liseleri öğrencilerinden oluşan binlerce kişi avluda toplandı. Burada açtıkları dev posterler ve taşıdıkları dövizlerle yürüyüşe geçen kalabalık sık sık tekbir getirerek Mısır’daki askeri rejimi protesto etti. Fevzi Paşa Caddesi üzerinde trafiği tek yönlü olarak kapatan vatandaşlar sloganlar eşliğinde Saraçhane Parkına kadar yürüdü.  

Havsala Dergisi yazarı Gürsel Tanrıverdi de Türkiye’deki Müslümanların Ramazan ayından beri Mısır’daki kardeşlerine hep destek verdiğini, bu desteğin süreceğini söyledi.

Eylemde konuşan  İslâmî Düşünce Platformu Başkanı Muhammed Talha, “Mısır Minye Ceza Mahkemesi sadece Müslüman kardeşlerine üyeliklerinden dolayı 529 Müslümanı idamla yargılamıştır. Minye Ceza Mahkemesi bunu sadece ikinci oturumunda verdiği 20 dakika içerisinde yapmıştır. Dikkat edin dakikada 26 idamı onaylamıştır” dedi.

Saraçhane Parkı’nda düzenlenen eylemde, Anadolu Haber Günlüğü Yayın Yönetmeni ve Baran Dergisi Yayın Kurulu Üyesi Tuncay Aksoy da konuşma yaptı, 

Konuşmasında 529 Müslüman kardeşimize değinen Aksoy, “Müslüman Anadolu ve onların bağlı bulunduğu İslâm medeniyeti dün olduğu gibi bugün de  Yahudi Haçlı emperyalizmin işgali altındadır. Bugün Mısır’da verilen idam kararlarının aynısının ellerine geçen ilk fırsatta Müslüman Anadolu İnsanı’na da uygulanacağından hiç şüpheniz olmasın” diye konuştu. “Bu alçakların günümüzde kıtalar dolaştığını ve kırpıntılarının Türkiye’de de olduğunu ve 17 sene önce 28 Şubat darbesinin yaşandığını, başörtülü bacılarımızın sokaklardan toplanıp işkence tezgahlarına sunulduğunu, İmam Hatip Liselerinde okuyan kız öğrencilerin polis zoru ile okuldan atıldığını” belirtti. 

Fikir ve Aksiyon adamı Salih Mirzabeyoğlu'nun 17 senedir hapishanede olduğunu ve 9 metrekarelik bir hücrede işkence gördüğünü” belirten Aksoy,  “28 Şubat döneminde henüz küçücük bir çocuk olan Yakup Köse'ye 14 yaşında idam cezası verildiğini, 14 sene sonra bugün dönemin yargı kararları neticesinde yeniden cezaevine alınmak istendiğini ve evlerinin yine polislerce basıldığını” sözlerine ekledi. “Yakup Köse'leri onlara asla vermeyeceğiz” dedi. Bunun üzerine alanda toplanan binlerce kişi  "Yakup Köse Onurumuzdur" sloganı attı...

Konuşmasına “529 Müslüman kardeşimize gösterdiğimiz bu duyarlılık,Ümmetin kurtuluşuna da olan hasretimizin bir işaretidir. Aynı duyarlılığı ülkemizde ki 28 Şubat Darbesine de göstermek zorundayız. Mısır'daki Firavunlara taş çıkartan bir zulme imza atan SİSİ'ye ve dünyadaki diğer Sisilere seslenmek istiyorum: Bunu bir tehtid olarak açıkça söylüyorum Ey Sisi ve dünyanın tüm Sisi'leri, ceddimiz Yavuz Sultan Selim gibi, bizler de çölleri aşarak senin kelleni almasını çok iyi biliriz, orada uyguladığın işkence ve katliamların hesabını sormasını çok iyi biliriz… Bu millet bunu çok iyi yapar” dedi…  Bu sözler üzerine meydan Tekbirlerle inledi...

Konuşma sonunda ise Yayın Kurulu Üyemiz Tuncay Aksoy, herkesin ellerini havaya kaldırmasını istedi ve alanda bulunan binlerce kişiye Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’nun “Ya Cabbar, Ya Kahhar, Ya Muntakîm Allah Bizi İntikamına Memur Et” yeminini ettirdi...

Yine binlerce kişinin hep bir ağızdan “Müslümanlar dik durun karşınızda leşler var” sloganını atması da dikkatlerden kaçmadı.

23 Şubat Gençlik Hareketi Sözcüsü Ali Tarık Parlakışık ise konuşmasında, 2010 yılının bir milat olduğunu söyledi. Parlakışık,” 2010 yılında zalim, despot, baskıcı rejimlerin, cuntacı kafaların karşısına halkların dikildiğini, özgürlük ve direniş meşalelerinin yakıldığını” belirtti.

Parlakışık, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Hatırlarsınız Tunus, Mısır, Libya, Bahreyn derken Suriye’de filizlenen ve köpüren özgürlük mücadelesine şahit olduğumuz anlarda, başka icraatlar da ortaya çıkmıştı. Bir halkın yok sayılmasına, güçsüzlerin ve sivillerin üzerine bombaların yağmasına, bebek bedenlerinin diri diri yakılmasına, Müslüman kardeşlerimiz katledilirken birilerinin katilleri desteklemesine, kardeşlerimizin tek tek şehadete uçmasına şahitlik ettik… İçinde bulunduğumuz günlerde ise Mısır’da 529 kardeşimizin idam kararı konuşuluyor. 529 Müslüman kardeşimiz Mısır’da idam edilmek üzereyken, şahadet için gün sayarken, bizler evlerimizde oturamazdık. Mısır’da kurulduğu günden beri hedef tahtasına yerleştirilen İhvan-ı Müslimine sahip çıkmak zorundaydık” dedi.

Gerçekleşen konuşmaların ardından, Bakırköy İmam Hatip lisesi öğrencileri ve o gruba katılan diğer gençler uzun bir kortej oluşturarak Aksaray yönüne tekbir ve sloganlar atarak yürüdüler...Yürüyüş sonrası dualar edildi ve gruplar dağıldı…


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.