Paralel Yapının Şuuraltında İBDA Korkusu

Ajan yapılanma, Pennsylvania terör örgütünün, Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı (İDB) ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'ndaki (TİB) kayıtlarını sildiği bu dinlemeler, kapatılan Özel Yetkili Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi'nin arşivinde ortaya çıktı.

Siyaset 31.12.2014, 17:54 31.12.2014, 18:55
 Paralel Yapının Şuuraltında İBDA Korkusu

HSYK Başmüfettişi Ali Rıza Karakan'ın yaptığı geniş kapsamlı araştırmaya göre, tele-kulak dosyası 360 bin önleyici ve adli dinleme kararından oluşuyor. Dinlemeler; Mart 2006'da Emniyet İstihbarat Daire Başkanlığı'na atanan ve Haziran 2007'de kendi kadrosunu oluşturan Paralel Yapı'nın gözde polis şefi Ramazan Akyürek döneminde yaşandı.

Paralel Yapı kendine rakip olarak gördüğü tüm isimleri, uydurma suçlarla, sahte isimlerle, örgüt mensubu gibi gösterip dinlemiş. Listedeki isimlerin çoğunu İBDA-C mensubu gibi gösterip dinleyen ajan yapılanmanın, korkusunun şuuraltında aslında ne olduğu ve kimin olduğu ortaya çıkmış oldu.

Paralel Yapı'nın telefonlarını dinlediği en önemli kurum Genelkurmay Başkanlığı.

Karargâh, 1 Ocak -31 Aralık 2009 arasında dinlenmiş. Ayrıca çeşitli kademelerinde görev yapan subay ve astsubayların, İBDA-C, organize suç ve Hizbullah örgütü kapsamında dinlendiği belgelerde yer alıyor. Eski Jandarma Genel Komutanı Fevzi Türkeri 2007'de dinlenen isimler arasında. Paralel Yapı'nın hedefindeki en önemli isim ise eski Başbakan Necmettin Erbakan. Erbakan, 2009'da Huzvullah Gültekin sahte ismiyle Hizbullah/İlim dosyası kapsamında dinlenilmiş. Eski AK Partili Abdüllatif Şener de 2007'de İBDA-C dosyası kapsamında teknik takibe alınmış.

İşte ajan yapılanma-terör örgütünün dinleme listesi:

Şimdi Paralel Yapı'ya yakın bir çizgide siyaset güden BBP Başkanı Mustafa Destici İBDA-C, CHP'li Mehmet Bekaroğlu Selam Tevhid kapsamında dinlenmiş. 17 Aralık operasyonunda hedef olan isimlerden eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktarve eski Adalet Bakanı Şevket Kazan da terör örgütü kapsamında dinlenen isimler arasında. Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş'un eşi Sevgi Kurtulmuş ise 2009'da Hizbullah/İlim dosyasından dinlenmiş. Eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın Özel Kalem Müdürü de 2008'de İBDA-C'den takibe alanmış.

Anayasa Mahkemesi'nin (AYM) 2007 -2008 arasındaki üyeleri Ahmet Akyalçın, Osman Ali Feyyaz Paksüt ve eşi Ferda Paksüt, üye Abdullah Necmi Özler'in oğlu Haydar Özler, Haluk Özgüldür'ün eşi Nilgün ve oğlu Serdar ile Serruh Kaleli, sahte isimlerle İBDA/C örgütü kapsamında dinlenildi. 

Skandalın en önemli isimlerden biri Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) eski müsteşarlarından Sönmez Köksal. Köksal, 2009'da İBDA-C örgütü üyesi gösterilerek dinlenilmiş. Emekli Büyükelçi İlter Türkmen de aynı yıl yine İBDA-C kapsamında teknik takibe alınmış. Emekli MİT mensubu Osman Nuri Gündeş (Servet Cesur sahte ismiyle) dinlenenler arasında.

PKK lideri Abdullah Öcalan'ı Kenya'dan getiren uçağı devlete tahsis eden işadamı Cavit Çağlar ise ironik bir biçimde PKK üyeliğinden dinlenilmiş. İşadamı Rahmi Koç da organize suçtan 2008'de telekulak listesine girmiş.

Ajan yapılanma, 2008'de Doğan holding ile Hürriyet gazetesinin santrallerini de dinlemiş. Aydın Doğan'ın kızı Arzuhan Doğan Yalçındağ ve Vuslat Doğan Sabancı 2008'de İBDA-C'den takibe alınanlar arasında. Listede Paralel Yapı'nın en çok hedef seçtiği Hürriyet'in eski Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök de bulunuyor. Paralel Yapı ile mücadele amacıyla yapılan yargısal düzenlemeleri eleştiren Hürriyet'in köşe yazarı Taha Akyol, 28 Şubat sürecinden sonraki 2001 krizinin ardından Sabah gazetesinden ayrılıp Vatan Gazetesi'ni kuran Zafer Mutlu ve 2011'de ölen Behiç Kılıç da takibe alınanlar arasında.

Dinlenen diğer gazetecilerin isimleri şöyle: Ahmet Hakan (Hizbullah), Aslı Aydıntaşbaş (İBDA-C),  Cüneyt Özdemir (Hizbullah), Ersin Bal (İBDA-C), Ertuğrul Özkök (Organize), Güler Kömürcü (İBDA-C), Hüseyin Üzmez (İBDA-C), Uğur Dündar (Hizbullah), Akif Beki (Organize) Mehmet Ali Birand (Hizbullah), Muharrem Sarıkaya (İBDA-C), Cüneyt Ülsever (Hizbullah), Nasuhi Güngör (İBDA-C), Nuray Başaran (İBDA-C), Nurettin Şimşek (Organize), Nuri Elibol (Organize), Oray Eğin (Hizbullah), Sedat Ergin (Terör), Şükrü Küçükşahin (Hizbullah), Tahir Sarıkaya (Organize) ve Fatih Çekirge (İBDA-C). Tolga Şardan ve Sebahattin Önkibar da dinlenen isimler arasında yer alıyor.

Yorumlar (0)
21
açık
Namaz Vakti 27 Eylül 2021
İmsak 05:25
Güneş 06:49
Öğle 13:00
İkindi 16:21
Akşam 19:01
Yatsı 20:20
Günün Karikatürü Tümü