Seçim Sonuçları Ne İfade Ediyor?

Ardan Zentürk, Merve Şebnem Oruç, Yakup Köse, Ömer Turan

Siyaset 11.11.2015, 18:13 12.11.2015, 11:47
Seçim Sonuçları Ne İfade Ediyor?
Ardan Zentürk
         Seçim neticesi hakkındaki yorumlarınızı alabilir miyiz?
1 Kasım genel seçimlerinde milletimiz emperyalizme tam anlamıyla dersini vermiştir. Bugün Ortadoğu coğrafyasında milli iradeye topyekûn bir saldırı ile karşı karşıyayız. Bunu Mısır’da gördük, Suriye’de ve daha birçok yerde gördük; çünkü Batılı devletler Ortadoğu coğrafyasında yaşanan gelişmelerin kendi planlarına aykırı olduğunu düşünüyorlar. Bu nedenle de özgürlükçü ve demokratik bütün çabaları baltalamaya çalışıyorlar. Son iki yıldır Türkiye’de yaşanan olaylar da bununla bağlantılıdır. Sırtını milli iradeye yaslamış insanlar hedef tahtasına oturtulmuştur ve halkın tercihleri öyle veya böyle yok sayılmaya çalışılmıştır; ancak millet, beklemedikleri bir dip dalgasıyla gelmiş, sandığa sahip çıkmış ve sandıktan da gereken cevabı gereken yerlere vermiştir. Ancak bu, emperyalizmin planlarının ve saldırılarının bittiği anlamına gelmemektedir. O nedenle asla rehavete kapılmamalı, Türkiye’yi daha demokratik, ekonomisi güçlü ve bu tür dış dalgalara karşı daha dayanıklı bir yapıya kavuşturmakla mükelleftir yeni hükümet.
Yani gelecekte mücadelenin daha kararlı ve sert bir şekilde verileceği anlamına geliyor tüm bunlar…
Emperyalizmin oyunu bitmez demiştim; bu şu anlama geliyor ki, bugün aldığınız %50’lik orana “vay be!” diyenler yarın çok farklı davranabilirler. Yarın hiç beklemediğiniz bir yerden daha güçlü saldırılarla karşılaşabilirsiniz. O nedenle 2 Kasım sabahından itibaren bizler, asla rehavete kapılmadan bu tür saldırılara karşı ülkemizi korumak ve daha dayanıklı hale getirmek için çalışmak zorundayız. Temkinli olmak gerekiyor yani… %50 bir sonuçtur ama nihai bir sonuç değildir. Bu aynı zamanda yeni bir saldırının arefesi de olabilir. O nedenle demokrasiden, özgürlüklerden yana ve mazlum coğrafyaların sözcülüğünü üstlenenlerden yana olan insanların alarm seviyesini yükseltmesini istiyorum.
O halde milletten alınan bu destekle daha radikal değişim-dönüşümlerin yaşanmasını da beklemeliyiz, en azından öyle olması gerekiyor.
Siyasî yönden konuşacaksak Ak Parti, 2023 vatandaşlık sözleşmesiyle ülkemizdeki vesayeti kaldırıp atmakla bu yükün altına girmiş bulunuyor zaten ve bu tarihten itibaren bu dönüşüm taahhüdü uygulanacaktır içeride… Benim demek istediğim ise “dışarı”nın tepkisi ve müdahalesi. Eğer Ak Parti millete sözünü verdiği taahhüdü önümüzdeki iki yıl içerisinde gerçekleştirirse bahsettiğiniz radikal dönüşüm gerçekleşmiş olur.
Çok teşekkür ederiz…
Rica Ederim, hayırlı çalışmalar…

          Merve Şebnem Oruç
Seçim değerlendirmeniz nasıl acaba?
7 Haziran şeçimleri sonucunda hatırlarsanız “Selahaddin Eyyubî durduruldu” şeklinde kirli manşetleri vardı Batı medyasının. 1 Kasım seçimleri ise onlara ve içimizdeki onların tasmalılarına bir cevap oldu ve tren rayına geri döndü diyebiliriz. Davutoğlu’nun dediği gibi bu seçimi millet kazandı ve demokrasi kazandı demek gerekiyor. Zaten sevinen kitleler yani Gazze’ye, Malezya’ya, Bosna’ya baktığımızda ve yoksul insanlara baktığımızda ve tüm bu coğrafyada sevinenin mazlumlar olduğuna ve üzülenin Tel Aviv ve Batı medyası olduğuna baktığımızda aslında şeçimin kimin kazandığı, kimin kaybettiği gözüküyor.
Çok teşekkür ederiz Şebnem Hanım.
Rica Ederim, ben teşekkür ederim.
 
         Yakup Köse
Seçim sonuçlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
7 Haziran seçimlerinden sonra gerek Ak Parti camiasında, gerek toplumun diğer kesimlerinde psikolojik bir çöküş yaşandı fakat 1 Kasım’da tecelli eden bu başarı insanlara büyük bir moral oldu. Bu 5 aylık ara dönemde kararlı olan, inançlı olan ve inatçı olan insanların, Cumhurbaşkanımızın ve Ak Parti Hükümeti’nin –Ak Parti’nin de karma bir yapı olduğunu ve hepsinin bu liyakatte olmadığını eklemeliyiz- gerek Fetullahçı Terör Örgütü’ne, gerek Batı ile anlaşan PKK’ya karşı dik duruşları sayesinde halk 1 Kasım’da bu şer odaklarına “dur!” dedi. Bu 5 aylık dönemin belki de en önemli noktası içimizdeki çürük elmaların bir bir dökülmüş olmasıdır; siz de takdir edersiniz bunu. İşte ne dediler; “koalisyon olabilir” veya çeşitli kampanyalar düzenlediler dolayısıyla gerek 28 Şubat davalarında, gerek 17-25 Aralık darbe girişimlerinde gerekse de Ak Parti’nin bu 5 aylık zor döneminde aramızdaki paralel tıynetli ajanları fark etmiş olduk. Zafer Allah’ındır ve Allah’tandır; seçim neticesinin bu şekilde olmasının en büyük nedeni Ak Parti Hükümeti’nin Suriyeli kardeşlerimize, Arakanlı kardeşlerimize yardım etmiş olması neticesinde Müslüman Anadolu Halkı’nın verdiği destekten kaynaklanmaktadır. Tabii ki 2 Kasım’dan itibaren nefse pay vermeden iş başına geçip özellikle 28 Şubat mağdurlarının mağduriyetinin giderilmesi, ülkenin ekonomik kalkınması ve gençliğin müspet anlamda yeniden şekillendirilmesi lazım. Tekrar vurguluyorum mutlak zafer Allah’ındır, Rabbim bu kutlu davaya emek harcayanların yar ve yardımcısı olsun.
Çok teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim, iyi çalışmalar.


         Ömer Turan
      Seçimlerden çıkan neticeyi nasıl yorumluyorsunuz?
      Tek kelimeyle bu bir devrimdir. Bunun hem iç hem de dış siyasette müthiş bir etkisi olacak. Dış siyasetten bahsedecek olursak Suriye üzerinde çok büyük etkileri olacak, Ortadoğu coğrafyasının yeniden şekillenmesinde çok büyük etkileri olacak. Sonuçlar o kadar net ki Ak Parti bir dört sene daha iktidar anlamına geliyor, istikrarlı bir Türkiye’nin devamı anlamına geliyor. Bu vesileyle Ak Parti hem içte hem dıştaki temel paradigmalarını devam ettirecek. 2023 hedeflerinin önündeki engelleri bertaraf etmek adına Ak Parti’nin eline büyük bir fırsat geçti. Zaten seçim sonuçlarında Ak Parti’nin bu kadar büyük orana sahip oy alması da bununla açıklanabilir. Yani millet bunu parti meselesinden ziyade bir vatan-millet-din meselesi olarak gördü ve yoğun bir şekilde Ak Parti’ye yöneldi. İşin garip yani Ak Parti kadroları da bu sonucu beklemiyordu ve bu büyük bir sürpriz oldu. Az evvel vurguladığım gibi bu bir “Anadolu Devrimi”dir ve üst akıl diye tarif edilen şer eksenine fena bir darbe vurmuştur. Tabii ki üst aklın da planları sil baştan hazırlanacak. Artık Türkiye bölgede söz sahibi olma noktasında tekrar atağa geçecektir ve masaya güçlü bir şekilde oturacaktır şüphesiz. Bunun ilk yansımasını da Esed’in gitmesi ve Suriye’nin yeniden şekillenmesinde Türkiye’nin etkin konumunda göreceğiz. Eğer Ak Parti bu seçimde 250-260’larda kalmış olsaydı Türkiye istikrarını içte ve dışta kaybedecek ve kendi içine kapanık bir ülkeye dönüşecekti. Ak Parti eline geçen bu fırsatı önümüzdeki 4 sene içerisinde iyi değerlendirmelidir; çünkü oy aldığı kitlenin hepsi Ak Parti’yi sevdiği için değil ülkenin bekası tehdit altında olduğu için, alternatif bir yol olmadığı için ve Sayın Cumhurbaşkanımız Erdoğan için oy verdi. Şunu da eklemek gerekir ki Ak Parti, çözüm sürecini bitirdiği ve güçlü bir irade sergilediği için oylarını arttırdı. MHP 2 milyon oy, 80 vekilden 40’ını kaybetti ve bunların hepsi bu seçimde Ak Parti hanesine yazıldı, artık Ak Parti sadece İslâmcıların ve muhafazakârları temsil eden bir kurum değil, ülkücüleri de temsil eden bir kurum haline geldi. Bir nevi Ak Parti’nin tabanı değişti. Günyedoğu’ya baktığımızda ise Ak Parti orada da gücünü arttırdı ama HDP orada ezici bir güce sahip ve bölgede birinci parti konumunda hâlâ. Önümüzdeki günlerde tabandaki bu değişim Ak Parti’nin politikasına yansıyacaktır. Ak Parti’nin çözüm süreci için masaya oturması kesinlikle ama kesinlikle hata olur. PKK terörü bitmeden, PKK silah bırakmadan ve bölgede yüzde yüz kamu düzeni sağlanmadan hiçbir kurumla çözüm masasına oturulmamalı.
Teşekkür ederiz.
Ben teşekkür ederim.

Baran Dergisi 460. Sayı

Yorumlar (0)
0
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 23 Ocak 2022
İmsak 06:47
Güneş 08:16
Öğle 13:21
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:40
Günün Karikatürü Tümü