Facebook’ta neler oluyor? Çalışanlar işe alınmadı ve çöküşün maliyeti açıklandı

Facebook ve grup şirketleri Instagram ile WhatsApp'ta Türkiye saati ile 18:40 civarında başlayan global erişim sorunu, 3 saati aşkın süredir devam ediyor. Küresel çaptaki çöküşün maliyeti açıklandı.

Haberler 04.10.2021, 23:00 04.10.2021, 23:13
Facebook’ta neler oluyor? Çalışanlar işe alınmadı ve çöküşün maliyeti açıklandı

Sosyal medya devi Facebook ve Instagram ile mesajlaşma uygulaması Whatsapp'a erişim hâlâ sağlanamazken, New York Times'ın teknoloji muhabiri Sheera Frenkel, Twitter'da ses getiren bir haber paylaştı.

New York Times'ın teknoloji muhabiri Sheera Frenkel, küresel ölçekteki kesintinin boyutlarını değerlendirmek üzere bu sabah Facebook'un binalarına girmek isteyen çalışanların kapıdan içeriye giremediklerini yazdı.

Bilgiyi Facebook'ta çalışan bir arkadaşıyla yaptığı telefon görüşmesine dayandıran Frenkel, çalışanların kartlarının kapıları açmadığını aktardı.

Çöküşünün maliyeti

Facebook ve grup şirketleri Instagram ile WhatsApp'ta Türkiye saati ile 18:40 civarında başlayan global erişim sorunu, 3 saati aşkın süredir devam ederken, yaşanan çöküş nedenyile ortaya çıkan zarara ilişkin ilk rakamlar da gelmeye başladı.

Küresel internet kesintilerini izleyen NetBlocks'un hesaplamalarına göre, Facebook ve çatısı altındaki WhatsApp ile Instagram'da yaşanan sorunun global ekonomik maliyeti 484 milyon dolar. Bu rakamın Facebook, WhatsApp ve Instagram'daki sorun devam ettikçe arttığını da belirtmekte fayda var.

Öte yandan Facebook'ta bu akşam saatlerinde başlayan ve son yıllarda yaşanan en büyük erişim sorunu olarak şimdiden kayıtlarda yerini alan çöküş, sosyal medya şirketinin ABD borsalarında işlem gören hisselerini de sarstı.

NASDAQ Endeksi'nde işlem gören Facebook hisseleri seans içinde yüzde 7'ye yakın düştü. Facebook'un 1 Ekim Cuma günü 967 milyar dolar seviyesinde olan piyasa değeri de bugün yaşanan global çöküşün etkisiyle sadece birkaç saat içinde 56 milyar dolar eridi.

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü