Afganistan'da Türk şirketin işleteceği hidroelektrik santrali hizmete giriyor

Afganistan'ın güneyindeki Hilmend ilinde bulunan Kacaki Barajı'nın açılış töreni bugün gerçekleştirildi.

Hayat 27.07.2022, 16:30
Afganistan'da Türk şirketin işleteceği hidroelektrik santrali hizmete giriyor

Afganistan'da İslam Emirliği yönetimi altında yatırımlar devam ediyor.

Son olarak Hilmend ilinin Kacaki ilçesinde bulunan Hilmend Nehri üzerinde kurulu Kacaki Barajı'nın ve güç santrallerinin inşası ve bazı yenileme çalışmaları tamamlandı.

Baraj üzerine kurulu hidroelektrik santralinin işletilmesi konusunda Türkiye'den bir şirketle anlaşıldığı aktarıldı.

Törenden önce barajın üzerine Afganistan İslam Emirliği ve Türkiye bayrakları asıldı. Açılış töreninde İslam Emirliği yönetiminin üst düzey yetkililerinin yanı sıra, Türkiye'nin Afganistan Büyükelçisi Cihad Erginay da hazır bulundu.

Barajın elektrik üretiminin yanı sıra bölgedeki tarıma da katkıda bulunacağını söyleyen Erginay, ayrıca bu barajın uluslararası yatırımcıları da ülkede yatırım yapmaya teşvik edeceğini ifade etti.

Törende Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Şir Muhammed Abbas Stanikzay de konuştu.

Stanikzay, barajın bölgei için önemli bir yatırım olduğunu ifade ederken, "Afganların kendisini yetiştirmesinin, gelecek nesli kölelikten kurtarmanın tek yolu olduğunu" kaydetti.

Afganistan Elektrik Şirketi Başkan Yardımcısı Mevlevi Abdurrahman Rahmani de bölge halkına istikrarlı şekilde ve uygun fiyatlarla elektrik sağlayacaklarını belirtti.

Rahmani, Kacaki barajı üzerine 104.9 milyon dolar değerinde yeni güç merkezlerinin yapılması, yüksek gerilim hattının Kandahar'a kadar genişletilmesi, Kandahar-Gazni arasında yüksek gerilim hatlarının bağlanması ve beş alt istasyonun kurulumu projelerinin de yolda olduğunu söyledi.

Kaynak: Mepa News
Yorumlar (0)
27
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 08 Ağustos 2022
İmsak 04:19
Güneş 06:00
Öğle 13:15
İkindi 17:07
Akşam 20:20
Yatsı 21:54
Günün Karikatürü Tümü