Apple, çalışanların özel sohbetlerde maaş konuşmasını yasakladı

Apple, iş dışında herhangi bir Slack kanalı oluşturmanın yasak olduğunu, çalışanları arasında maaş konuşmanın yasal olmadığını ve bunun bir suç olduğunu duyurdu.

Hayat 01.09.2021, 17:01
Apple, çalışanların özel sohbetlerde maaş konuşmasını yasakladı

Son birkaç aydır Apple çalışanlarının gündeminde şirketin uyguladığı haksız maaş uygulaması bulunuyordu. Bünyesinde binlerce kişiyi istihdam eden Apple, iddialara göre maaş dağılımı konusunda çalışanlarına adil davranmıyordu ve bu konu hakkında Apple çalışanları arasında yapılan bir anket, erkek ve kadın maaşları arasında yüzde 6'lık bir fark olduğunu göstermişti.

Kadın çalışanlarına daha az maaş verdiği iddiasıyla gündeme gelen teknoloji devi bu iddiaları yalanlasa da çalışanlarının daha fazla anket düzenlemesini ve birbirleriyle maaş bilgisi konuşmalarını yasaklamak istiyor. Şirket, son olarak çalışanlarının Slack üzerinden maaş ile ilgili iş dışında bir kanal açmasını yasakladı.

Bildiğiniz üzere Slack, özellikle pandemiden sonra uzaktan çalışma modeline geçmek zorunda kalan şirketler arasında epey popüler oldu. Görünen o ki Apple da işlerini, on binlerce şirketin kullandığı bulut tabanlı ekip iş birliği uygulaması Slack'ten yürütüyor.

Şirketin maaş tartışmalarını kapatmaya yönelik son hamlesi, Slack üzerinden oldu. Apple, çalışanlarının Slack üzerinden maaş konuşabileceği herhangi bir kanal açmasını yasaklarken, Slack'in sadece iş ile ilgili kullanılması gerektiğini vurguladı. Apple her ne kadar Slack'in sadece şirket için kullanılması istese de şu anda Apple'ın Slack hesabında, yaklaşık 5 bin kişinin yer aldığı ve komik köpek fotoğraflarının paylaşıldığı bir kanal ve sadece oyun ile ilgili şeylerin konuşulduğu 3 bin kişilik bir kanal dahi bulunuyor.

Apple İnsan Kaynakları iş dışında herhangi bir Slack kanalı oluşturmanın yasak olduğunu belirtirken, Apple'ın iş hukuku avukatı çalışanlar arasında maaş konuşmanın yasal olmadığını ve bunun bir suç olduğunu vurguladı.

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 31 Ocak 2023
İmsak 06:42
Güneş 08:09
Öğle 13:22
İkindi 16:01
Akşam 18:26
Yatsı 19:48
Günün Karikatürü Tümü