Cenazeye katılanlar Mahmut Efendi Hazretleri için ne dedi?

Baran Haber olarak başından sonuna takip ettiğimiz cenazede vatandaşlara Mahmut Efendi Hazretleri'ni sorduk. Birbirinden güzel, duygu yüklü cümleleri sizlerle paylaşıyoruz.

Hayat 24.06.2022, 19:35 01.07.2022, 19:46
Cenazeye katılanlar Mahmut Efendi Hazretleri için ne dedi?

Mahmut Efendi Hazretleri’nin naaşı tekbirler eşliğinde ebedi istirahatgahı olan Edirnekapı Şehitlik'teki Sakızağacı Mezarlığına, Ali Haydar Efendi Hazretleri'nin kabrinin yanına defnedildi.

Ömrünü ilme adamış ve İslam’dan taviz vermemiş büyük Allah dostunun cenazesine 3 milyonu aşkın Müslüman katıldı. Müslümanlara cesaret, kafire korku salan bu kalabalık unutulmayacak kareler bıraktı.

Baran Haber olarak başından sonuna takip ettiğimiz cenazede vatandaşlara Mahmut Efendi Hazretlerini sorduk. Birbirinden güzel duygu yüklü cümleleri sizlerle paylaşıyoruz.

İşte vatandaşların duygu yüklü konuşmaları:

Huccet'ul İslam Medresesi kurucusu Mustafa Atmaca Sakaryevi:

Büyüğümüzdü. Tasavvuf alimiydi, çok büyük hizmetler yapmıştı. Zaten cemi kesire bakınca büyük hizmetler yaptığını gösteriyor bize. Resulü Ekrem Efendimizin sünnetini ihya etmek üzerine büyük bir hizmeti vardı mübareğin. Zaten talebelerine giydirdiği kisve ile, her sokakta açtığı medreselerle, ilme gösterdiği aşkla ne kadar büyük olduğunu anlıyoruz. Bunları da cemaatinin kalplerine nakşeyledi. Tam bir Nakşibendi oldu. Bu kadar Kemalist rejim olup da kudurduğu zamanlarda bile bu hali ve tavrını devam ettirdi, taviz vermedi. Allah hizmetini makbul eylesin, makamını âli eylesin. Allah ondan razı olsun.

Muhammet Sami Gücü hoca:

Mahmut Efendi Hazretleri bu ümmetin medarı iftiharıdır. Allah kendisinden razı olsun. Allah buyuruyor ki, “Mü'minlerdendir o erler ki Allaha verdikleri ahde sadakat ettiler, kimi adağını ödedi kimi de gözetiyor ve hiçbir suretle değiştirmediler” Efendi Hazretleri de bugün adağını yerine getirdi, kendisini feda ederek böyle bir nesil yetiştirdi. Türkiye’nin yüz yılına damgasını vurdu. Bu cenaze yüzyıllara hitap edecek. Bu kalabalık İslam düşmanlarına da bir korku verecek. İstanbul’un sahibinin Müslümanlar olduğunu tekrardan anlamış olacaklar.

İrfan İlkoğlu:

Onun için ne desem yarım kalacak. Kelimelerim yetersiz. Farklı bir insan. Bu coğrafyanın onun gidişinden sonra büyük zorluklara düşeceğini tahmin ediyorum. Efendi Hazretlerinin mekanı cennet olsun. Tarikatlara yakın bir insan değilim ama Efendi Hazretlerinin gönlümde ayrı bir yeri var.

Hüseyin Acar:

Mahmut Efendi Hazretleri Kur’an’a çok büyük hizmetler vermiş çok büyük bir insan. Allah rahmet eylesin, Peygamberimize komşu kılsın. Onun yetiştirmiş olduğu talebeler de Kur’an yolunda insanlığa hizmet vermeye devam ederler inşallah.

Gazeteci Tayyar Tercan:

Hayatını İslam’a adamış, İslam’ın izzetini şeriat ahkamını korumaya adamış Mahmut Efendi Hazretleri yaşarken irşad ettiği gibi gidişiyle de hem Müslümanları hem bütün dünyayı irşad etti. Müslümanların birlik ve beraberliğini sağlamış, İslam düşmanlarının da kalbine korku salmıştır. Allah dostları böyledir, her halleri tebliğdir.

Fevzi Katman:

Allah şefaatine nail eylesin. Allah rahmet eylesin.

Yusuf Nurci:

Bizi yetim bıraktı. Bu dünyayı anasız babasız bıraktı. Bir şey diyemiyorum. Bugün buraya dünyanın dört bir yanından Müslümanlar onun için toplandı. Bu kareler bizlere çok şey anlatmalı.

Gürsel Tanrıverdi:

Bugün 25 Zilkade 1443, dünya Müslümanların müstesna güzellerinden Mahmut Ustaosmanoğlu Hazretleri darı bekaya irtihal etti ve bugün Fatih Fevzipaşa Caddesi’nde milyonların katılımıyla bir cenaze namazına şahitlik ediyoruz. Ümmetin başı sağ olsun. Muhakkak ki yeri doldurulamayacak büyük bir boşluk bıraktı. Kur’an ve sünnetin ihyası anlaşılması ve hayata tatbik edilmesi doğrultusunda bir ömür mücadele verdi. Hepimiz buna şahidiz. Rabbimiz onun açtığı bu çığırda yeni alimler, yeni öncüler görmemizi bizlere nasip eylesin.

Mehmet Yar:

Onu çok fazla tanımıyorum, ona bağlı da değilim ama vefatını duyunca kalbimde büyük bir acı hissettim ve cenazede bulunmam gerektiğini hissettim. Onun kıymetini bilememenin üzüntüsünü duyuyorum şimdi.

Süleyman Tunalı:

Bu cenazede görünen kalabalık Müslümanlara büyük bir cesaret verdi. Kafire de büyük bir korku verdi. Kafirlere bu korku yeter.

Seyfullah Güneri:

İslam alemi bir taraftan vefatına üzülürken, arkasında bıraktığı büyük mirasa ve büyük kalabalığa da sevindi ve teselli buldu. Allah bizlere bu kalabalıkları aşkın bir vaziyette İslam ihtilalini nasip etsin. Umuyorum ki, Batıcıların tarihe gömüleceği günler yakındır.

Ali Dağ:

Allah dostunun yakınında bulunmak nasib olmadı. Bu cenaze benim için paha biçilemez. Büyük üzüntü ile sevinci bir arada yaşıyorum. Allah büyüklerin yolundan ayırmasın bizleri. 

Selman Güneş:

İnşaallah İslam ihtilali yakındır ve inşaallah tüm İstanbul sokakları dahil Türkiye'nin tüm sokaklarında da tekbirlerle bu şekilde yürürüz. Bunun için dua ediyorum. 

Abdullah Hüroğlu:

Mahmud Efendi Hazretlerinin ahirete irtihalini büyük bir üzüntüyle öğrendim. Annem ve babam ahirete irtihal etseydi bu kadar canımın yanacağını düşünmezdim. Efendi Hazretleri manevi babamızdı. Anne ve babamız dünyada nasıl başarılı olmamızı isterse, Efendi Hazretlerimiz de ahirette aynı şekilde başarılı olmamızı, cennete girmemizi isterdi. Bütün ömrünü bütün Müslümanların cennete girmesi ve İslam'ın hakimiyeti için feda eyledi. Bugün burada yürüyen dört milyon insan da bunun şahididir.

Efendi Hazretleri her dem Müslümanın dertleriyle dertlenirdi. Çözüm üretirdi. Hocalarımızdan dinliyoruz, bir bardak çay keyfi dahi yapmayıp bir Müslümanın derdine deva, yarasına merhem olmaya gayret ederdi. İlmi, ameli ve takvası bütün ümmetin ittifak ettiği bir konudur. Efendi Hazretlerimiz inanıyoruz ki, ayetleri ve sünnetleri ile hayatını dizayn ettiği Rabbine ve Habibine kavuştu. Dünyada yeri dolmayacak büyük bir boşluk bıraktı. Mücadelesi ve davası bugün bütün ümmetin üzerindedir. Bunu muhafaza etmek için var gücümüzle çalışacağız.

Ayrıca tarikat gönül müessesidir. Gönüllerimize giremeyeceğinize göre yok edemezler ve kapatmazlar. Sahibimiz Allah'tır.. Efendi Hazretlerimize rahmet, bizlere de manevi evladı olma yolunda muvaffakiyet dilerim.

Ekşi Sözlük'te "Mahmut Efendi'nin Cenazesinin korkutuculuğu" başlığı ile açılan bir entryde Kemalistlerin ruh halini gösteren bir paylaşım yapıldı.

Paylaşımda, "Mahmut Efendi'nin cenazesinin korkutucu derecede kalabalık olması da denilebilecek durum. Yüzbinlerce sarıklı cüppeli insan, her yeri kaplamışlar, iğne atsan yere düşmez. Laik seküler bir ülke hayali ile yaşayan beni çok korkutmuştur. Bu kadar insan nereden insan çıktı, nerede yetişti, nasıl bu kadar güçlü ve kalabalıklar aklım almıyor." denildi. 

Haber: M. Taha İnci

Kaynak: Baran Haber
Yorumlar (3)
Mustafa demir 2 ay önce
Mükemmel kareler. Allah bu millete İslam ihtilalini nasip etsin
Recep 2 ay önce
Tebrikler, çok güzel işler yapıyorsunuz. Bu vesileyle alan haberciliğini arttırmanız camia için sevindirici
Alikamil 2 ay önce
ElhamdülillahiRabbulalemin maksat hasıl olmuştur.
23
az bulutlu
Namaz Vakti 13 Ağustos 2022
İmsak 04:26
Güneş 06:04
Öğle 13:14
İkindi 17:04
Akşam 20:14
Yatsı 21:45
Günün Karikatürü Tümü