DSÖ’den Moderna Aşısına Acil Durum Onayı

Dünya Sağlık Örgütü Moderna’nın elçi-RNA yöntemiyle geliştirdiği koronavirüs aşısına acil durum kullanım onayı verdi. Bu DSÖ’nün onay verdiği beşinci aşı oldu.

Hayat 01.05.2021, 17:38
DSÖ’den Moderna Aşısına Acil Durum Onayı

DSÖ tarafından yapılan açıklamada ‘‘Amaç ilaçların, aşıların ve tanı araçlarının acil durumla mücadele için mümkün olduğunca hızlı erişilebilir hale gelmesi’’ denildi.

DSÖ Genel Başkan Yardımcısı Mariangela Simao, dün (30 Nisan) yaptığı açıklamada daha fazla aşıya erişimin önemini vurguladı. Dünyanın önde gelen aşı üreticilerinden ve yoksul ülkelere aşı götüren COVAX programının ana tedarikçilerinden Hindistan’ın ülke içindeki vakaların artması nedeniyle tedarik sorunları yaşaması salgınla mücadelede farklı aşılara erişimin önemini bir kez daha ortaya koymuş oldu.

Moderna bu hafta 2022’de üretim ağının kapasitesini 3 milyar doza çıkarmayı hedeflediğini açıklamıştı.

DSÖ’nün Aşı Uzmanları Stratejik Tavsiye Kurulu, Ocak ayında Moderna aşısını 18 ve üstü tüm yaş grupları için önermişti.

Pfizer ve Alman ortağı BioNTech’in aşısı 2020’nin sonunda DSÖ’den onay alan ilk aşı olmuştu. O tarihten bu yana DSÖ AstraZeneca, Hindistan Serum Enstitüsü ve Johnson&Johnson’un aşılarına da onay vermişti.

DSÖ Çinli Sinopharm ve Sinovac firmalarının aşılarına onay verme konusunda ise gelecek hafta sonuna kadar karara varacak.

Yorumlar (0)
16
açık
Namaz Vakti 26 Eylül 2022
İmsak 05:23
Güneş 06:48
Öğle 13:01
İkindi 16:22
Akşam 19:03
Yatsı 20:22
Günün Karikatürü Tümü