İslâm toplumu olmak

İslâm cemiyet dinidir. Zira din, dünya hayatını tanzim için indirilmiştir. Allah’ın kâinatı yaratıp ilgisiz kalması düşünülemeyeceği gibi kitaplar ve peygamberler eliyle, yarattıklarına doğru yolu göstermiştir. 

Hayat 19.02.2022, 11:30 19.02.2022, 11:03
İslâm toplumu olmak

İslâm cemiyet dinidir. Zira din, dünya hayatını tanzim için indirilmiştir. Allah’ın kâinatı yaratıp ilgisiz kalması düşünülemeyeceği gibi kitaplar ve peygamberler eliyle, yarattıklarına doğru yolu göstermiştir. 

Yaşadığımız çağda, devletine kavuşmuş bir İslâm toplumu yoktur. Ancak halkı Müslüman, rejimi ise farklı devletler vardır. Mesela Türkiye’de rejim modernist-kapitalist yapıda olup, hükümet ve halk ise muhafazakâr ve Müslüman karakterdedir. Samimi ve öncü bir kesim tarafından İslâm toplumu arzulanmakta, ancak buna ulaşmanın sancılı yollarında bulunulmamaktadır. Samimi Müslümanlar bu yolda ilerlerken bazıları da içeriden veya dışarıdan bu yolu bozucu rol oynamaktadır. 

Şunu varsayalım ki; İslâm toplumu kuru kalabalık olmayıp, iş ve şahıslarda tek tek tezahür eden “topluluk hakikati” ruhudur. “Topluluk hakikati”nin cemaat ifadesine bürünmesi için rejim, ahlâk, adalet, paylaşım vs. mevzularını ahenkli bir bütün içinde izah eden bir toplum projesine (ideolojiye) ihtiyaç olduğu açıktır. Tatbike dair bir projemiz olacak ki, bir toplum inşa edelim, yepyeni bir nizam kuralım.

Yaşadığı zaman diliminde “topluluk hakikati”ni tecelli ettirmek her Müslümana vazifedir. Bu hususta haberleşme, şuurlanma ve örgütlenme içine girmek icap eder. Aynı ideal ve gaye etrafında siyasî, içtimaî, fikrî bir birliktelik sağlanmalıdır. “Birleşelim, Müslümanlar birlik olsun!” diye kuru kuru birlik edebiyatından ziyade birleşecek fikrî çatının ve “teşkilat, kadro ve lider”in işaretlenmesi önem arz eder. İslâm toplumu olma arzu ve irademizin icraata dökülmesi için fikrimizi, usul ve metodumuzu ortaya koymalıyız ki, üzerinde müzakere olsun, mutabakat sağlansın. Birleşeceğimiz fikir ve esaslar ortaya konmadan ve çağımızda İslâmcı mücadelenin stratejisi tespit edilmeden birlik sağlanamaz. Dilek ve temennilerden öte, işin gerçekleşmesine dair adımların atılması daha faydalıdır. Bizler bu hususta teklifimizi (BD-İBDA) ortaya koymuş, bu işin “nasıl” ve “niçin”ini işaretlemiş bulunuyoruz. Gayesizlik ve hedefsizlikten de kurtulmuş oluyoruz.

Fikirsiz, nizamsız, inzibatsız, projesiz başıboş gidenlerin çeşit çeşit sapkın fikirlere, türlü türlü siyasî açmazlara düştüklerini görmekteyiz. Büyük Doğu-İBDA’nın tutarlı çizgisinden uzaklaşanların İrancı, selefici, liberal, muhafazakâr zikzaklarda vakit geçirdikleri, ne dünkü ne bugünkü hallerine muhasebeleri olmadıklarına şahit olmaktayız. Bütün bu kafa karışıklıklarının sebebi; tüm ifade eden tutarlı bir dünya görüşlerinin olmaması ve bir toplum oluşturabilmenin asgarî şartlarına kafa yormamalarıdır. Nerede kaldı inkılapçı bir çizgiye sahip olunsun, İslâm toplumu temsil edilsin? 

Kazım Albay
Makalenin tamamı için TIKLA

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak 06:35
Güneş 08:01
Öğle 13:23
İkindi 16:09
Akşam 18:36
Yatsı 19:56
Günün Karikatürü Tümü