Pandemi ve dizilerin etkisiyle insanların psikolojisi bozuluyor

Türkiye, pandemi kaynaklı depresyon ve anksiyete vakaları ortalamanın üzerinde olduğu için Avrupa'da ilk sırada yer aldı. Dizilerin etkisiyle de insanların psikologlara başvurma oranı arttı.

Hayat 11.10.2021, 18:30
Pandemi ve dizilerin etkisiyle insanların psikolojisi bozuluyor

Tıp dergisi olan 'The Lancet' isimli dergide yayımlanan araştırmaya göre pandeminin etkisinin hissedildiği 2020 yılında, dünya çapında depresif ve anksiyete bozuklukları yüksek yüzdeliklerle artış gösterdi.

Türkiye, Arjantin, Güney Afrika Cumhuriyeti gibi ülkelerde bu oran depresif bozukluklarda yüzde 38,7, anksiyete bozukluklarında ise yüzde 28'in üzerinde seyretti.

The Lancet’te 9 Ekim'de yayımlanan araştırmada 204 ülkede yaş ve cinsiyet gruplarının pandemiden ne kadar olumsuz etkilendiği inceleniyor. Ayrıca hangi ülkelerde bu sorunlarla daha fazla karşılaşıldığına dikkat çekiliyor.

En fazla artış Türkiye’de

Araştırmaya göre Türkiye'nin yanı sıra depresyon vakalarının en fazla arttığı ülkeler İran, Arjantin, Meksika, Peru, Şili, Güney Afrika, İran, Mısır ve Pakistan olarak gösteriliyor.

Avrupa'da depresyon vakalarında en fazla artışın ise Türkiye'de olduğu göze çarpıyor.

Psikoloji dizilerinin de etkisi fazla

Yapılan araştırmadan bağımsız olarak; Masumlar Apartmanı, Kırmızı Oda, İstanbullu Gelin ve Camdaki Kız dizilerinin senaryolarına kaynaklık eden kitapların yazarı ünlü psikiyatrist Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, “Kırmızı Oda’dan sonra Türkiye’de psikiyatristlere, psikologlara başvurma oranında çok ciddi bir artış oldu” ifadelerini kullandı.

Yorumlar (0)
19
parçalı bulutlu
Namaz Vakti 05 Ekim 2022
İmsak 05:33
Güneş 06:57
Öğle 12:58
İkindi 16:12
Akşam 18:48
Yatsı 20:07
Günün Karikatürü Tümü