Suriyeli tefsir profesörü Mustafa Müslim Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybetti

Prof. Dr. Mustafa Müslim yerleştiği Gaziantep'te, olanca zorluk içerisinde, Zehra Üniversitesi'nin kuruluşunda büyük emek sarf etmişti ve sözkonusu üniversitenin rektörlük görevini yürütmekteydi.

Hayat 18.04.2021, 13:02 18.04.2021, 15:41
Suriyeli tefsir profesörü Mustafa Müslim Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybetti

Gaziantep'te yaşayan 81 yaşındaki Suriyeli tefsir profesörü Mustafa Müslim, geçen hafta rahatsızlanması üzerine başvurduğu hastanede yapılan testinin pozitif çıkması üzerine Abdulkadir Yüksel Devlet Hastanesi'nde yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı. Yapılan tedaviye rağmen sağlığında iyileşme sağlanamayan Prof. Dr. Müslim bu sabah hayatını kaybetti.

20 çocuklu Müslim ailesinin ilk çocuğu olan Mustafa Müslim, Suriye, Suudi Arabistan ve Mısır'da İslam ilimleri tahsili yaptı. Uzun süre Suriye’de çeşitli üniversite ve medreselerde görev yapan Mustafa Müslim, ülkesinde yaşanan iç savaş nedeniyle Türkiye'ye gelerek Gaziantep'e yerleşti. Kardeşi Salih Müslim PYD'nin başında iken, doğum yeri olan Kobani'ye ancak özgür olarak gitmek istediğini söyleyen Müslim, “Orada ilim öğretebileceğim bir ortam olursa öyle dönerim.” demişti. Ancak kardeşi Salih Müslim'in izin vermeyişi ve YPG kontrolündeki bölgelerdeki seküler anlayış kendisine ülkesine dönme imkânı tanımadı.

Prof. Dr. Mustafa Müslim yerleştiği Gaziantep'te, olanca zorluk içerisinde, Zehra Üniversitesi'nin kuruluşunda büyük emek sarf etmişti ve sözkonusu üniversitenin rektörlük görevini yürütmekteydi. Zehra Üniversitesi, Türkiye'ye sığınan Suriyeli gençlere İslâmi ilimleri önceleyen eğitim vermektedir.

İslâma, ilme ve cihada adanmış bereketli bir ömrün ardından bu sabah çok sevdiği Rabbine kavuşan Prof. Dr. Mustafa Müslim’e Allahtan rahmet diliyoruz. Geride bıraktığı mücadelenin devamı için pak omuzları gayrete davet ediyoruz.

Şeyh'in cenaze namazı Pazartesi günü öğle namazına müteakip Hanefi Şireci Camiinde kılınacaktır.

Haber-Yorum: Said Abdullah

Yorumlar (0)
-2
hafif kar yağışlı
Namaz Vakti 23 Ocak 2022
İmsak 06:47
Güneş 08:16
Öğle 13:21
İkindi 15:53
Akşam 18:16
Yatsı 19:40
Günün Karikatürü Tümü