Süt fiyatlarını belirlemede AB kriterleri devrede

AB uyum yasaları çerçevesinde Türkiye süt fiyatını belirleme uygulamasına geçiyor.

Hayat 23.10.2021, 20:10 23.10.2021, 21:11
Süt fiyatlarını belirlemede AB kriterleri devrede

Avrupa uyum yasaları çerçevesinde sütün kalitesine göre fiyatlandırılması sistemi Bursa'dan başlanıyor. Pilot bölge olarak seçilen Yenişehir Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, "Avrupa uyum yasaları çerçevesinde sütün kalitesine göre fiyatlandırılması sistemine Türkiye'de geçildi." dedi.

Fiyatlandırma uygulamanın pazartesiden itibaren başlayacağını belirten Yenişehir İznik Süt Üreticileri Birliği Başkanı Nazif Tuna, şu ifadeleri kullandı:

"Avrupa uyum yasaları çerçevesinde sütün kalitesine göre fiyatlandırılması sistemine Türkiye'de geçildi. Önümüzdeki pazartesi gününden itibaren bu sistem ülkemizde başlıyor. Üreticilerimizin ürettiği sütlerden İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri nezaretinde bu numuneler alınacak. Bursa'nın tamamı, Adapazarı, Bilecik ilinin tamamını kapsayacak şekilde Yenişehir bölge laboratuvarı seçildi. Biz birlik olarak burada laboratuvar kurduk. Burada sütün yağ ve protein oranı belirlenecek. Çıkan sonuçlar makine sayesinde Tarım Bakanlığına ve üreticiye anında bildirilecek. Tahlil sonunda süt fiyatları belirlenecek ve devlet desteği de ona göre yapılacak" diye konuştu.

Yorumlar (0)
22
parçalı az bulutlu
Namaz Vakti 03 Ekim 2022
İmsak 05:31
Güneş 06:55
Öğle 12:58
İkindi 16:14
Akşam 18:51
Yatsı 20:10
Günün Karikatürü Tümü