Av. Hamza Uçan: Kovid izni biten mahkumların izni uzatılmalı

Av. Hamza Uçan, “Suça bulaşmayan ve 2 seneyi iyi halle geçiren mahkûmlar, suç işleyen mahkûmlara bakılarak kurban edilmemeli. Suç işlemeyenler için süre uzatılmalı.” dedi.

Hukuk 19.05.2022, 17:04 24.05.2022, 13:07
Av. Hamza Uçan: Kovid izni biten mahkumların izni uzatılmalı

15 Nisan 2020’den beri denetimli serbestlik tedbiri sebebiyle evlerinde olan yaklaşık 80 bin açık cezaevi mahkûmunun Covid-19 izinleri 31 Mayıs’ta sona eriyor.

2 senelik pandemi izni sebebiyle dışarıda olan mahkûmlar kendilerine bir düzen kurdu. Kimi evlendi, kimi iş sahibi oldu. Yeni bir kararla cezaevlerine dönmeleri birçok problemi de beraberinde getirecek.

Tekrar cezaevine dönmeleri neticesinde kurulu düzenleri yıkılacak ve yeniden adapte olmaları büyük bir sorun teşkil edecek.

İzni biten mahkûmlar aynı cezaevine dönemiyor

Bununla birlikte cezaevine tekrar dönecek olanları başka bir problem daha karşılamakta. İki senelik pandemi izninden sonra geri dönecek olan mahkûmların birçoğuna gelen tebligatta yerlerinin değiştirilmiş olduğu ortaya çıktı.

Baran Haber olarak mahkûmların durumunu ve bu sorunun nasıl çözülmesi gerektiğini avukat Hamza Uçan’a sorduk.

Pandemi izninin süreklilik arz eden bir durum olmadığını, bütün dünyayı etkileyen bir sorun sebebiyle iç hukukta yapılan infaza ilişkin bir düzenleme olduğunu, açık cezaevindeki insanlara belirli bir süre için izin verildiğini dile getiren Uçan, yapılması gerekenin tekrar bir irade ortaya koyup bu sürenin uzatılması olduğunu söyledi.

“Suça bulaşmayanların süreleri uzatılmalı”

Uçan, “Pandemi izninde iki senelik zaman zarfında herhangi bir suça bulaşmayan mahkûmların sayısı pandemi iznini iyi halle geçirmeyene nazaran katbekat fazla. Haliyle burada bir yöntem belirlenmeli suça bulaşmayan ve iyi halle geçiren mahkûmlar, suç işleyen mahkûmlara bakılarak kurban edilmemeli. Çünkü burada kısa bir süre yok; iki sene gibi uzun bir süre var ve bu sürede o kişi kendine bir hayat kurmuş. Bu sürenin kesinlikle uzatılması gerekiyor. Hükümetin Covid-19 iznini uzatmaması kendi bacağına sıkması demektir. Hiçbir şey yapılamıyorsa bile pandemi izniyle cezaevinden tahliye olan tüm insanlar bir bütün olarak değerlendirilmeli, akabinde fert fert değerlendirme yapılmalı. Suç işlemeyenler için süre uzatılmalı.” dedi.

Cezaevlerine dönenler ne gibi problemlerle karşılaşacak?

Uçan, cezaevleri değişen mahkûmlar için şu problemi de dile getirdi:

“Mesela Silivri Açık Cezaevinden pandemi sebebiyle tahliye olup iki yıl sonra dönecek mahkûmun eline gelen tebligatta Yozgat’taki cezaevine gitmesi gerektiği yazıyor. Kişinin ikametgâhı İstanbul’ken neden Yozgat’a gidiyor. Mahkûmların cezaevinde de kurulu bir düzeni var, tekrar dönmeleri gerektiğinde bambaşka bir cezaevine gönderiliyorlar. Sebebi ise eski yattığı yerin dolmuş olması. Ayrıca bu ziyareti de zorlaştıracaktır.”

Baran Haber - M. Taha İnci  

Yorumlar (1)
Derya 9 ay önce
Kesinlikle uzatılmalı!
Namaz Vakti 08 Şubat 2023
İmsak 06:35
Güneş 08:01
Öğle 13:23
İkindi 16:09
Akşam 18:36
Yatsı 19:56
Günün Karikatürü Tümü